Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 02 marca 2021 napisz DONOS@

Wicepremier Pawlak: Ilość dostarczanego gazu nie zmieniła się

- W tej chwili ilość gazu importowanego z kierunku wschodniego nie zmieniła się. Nie ma problemu ze zbilansowaniem dostaw. Ubytki na ukraińskim przejściu w Drozdowiczach są rekompensowane na przejściu z Białorusią w Wysokoje – powiedział wicepremier Waldemar Pawlak 3 stycznia br. podczas konferencji prasowej poświęconej dostawom gazu do Polski. Wicepremier Pawlak przypomniał, że obecna sytuacja nie jest pierwszą tego typu. – Zakłócenia w dostawach gazu mają zazwyczaj charakter biznesowy. Mam nadzieje, że strony sporu szybko dojdą do porozumienia – mówił. Poinformował, że rynek gazu jest na bieżąco monitorowany. – PGNiG wcześniej podjęło stosowne działania, aby zwiększyć zapasy – dodał.


2009-01-03

Prezes PGNiG Michał Szubski zaznaczył, że strona polska pod koniec roku zadbała o pełne magazyny, gdyż spodziewała się utrudnień w dostawach ze strony wschodniej. – Jeśli chodzi o zapasy, to sytuacja jest w pełni pod kontrolą. Mamy prawie pełne magazyny gazu – dodał.

***

Polska zużywa rocznie około 13,5 mld m3 wysokometanowego gazu ziemnego. Import z kierunku wschodniego wynosi około 9 mld m3 rocznie (w 2007 r. było to 8,8 mld, z czego z Rosji 6,5 mld, a z Uzbekistanu ok. 2,3 mld m3). Dostawy te stanowią łącznie około 63 proc. krajowego zużycia gazu. Resztę zapotrzebowania pokrywają dostawy z Niemiec, a 1/3 zużywanego w Polsce gazu pochodzi z wydobycia ze złóż krajowych.

Dostawy gazu ziemnego z Federacji Rosyjskiej do Polski są realizowane na podstawie długoterminowego porozumienia międzyrządowego. Tzw. porozumienie jamalskie gwarantuje dostawy gazu do 2022 roku. Z kolei na podstawie kontraktu średnioterminowego z firmą RosUkrEnergo dostarczany jest do Polski gaz z Azji Środkowo-Wschodniej (Uzbekistan, Turkmenistan). Umowa ta obowiązuje do 1 stycznie 2010 r., z możliwością jej przedłużenia do 1 stycznia 2012 r.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę