Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 03 grudnia 2023 napisz DONOS@

Raport Prezesa ARiMR Dariusza Wojtasika dla Ministra Rolnictwa Marka Sawickieg

Miniony rok był najlepszym w 15 letniej historii ARiMR - wynika ze „Wstępnego raportu z realizacji zadań ARiMR w 2008 r.”, który Prezes ARiMR Dariusz Wojtasik przekazał Ministrowi Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Markowi Sawickiemu. Raport zawierający aktualne informacje o realizacji zadań przez Agencję pokazuje też jak wyglądało nadganianie zaległości z poprzednich lat. Dzięki usprawnieniu i uporządkowaniu funkcjonowania Agencji w ubiegłym roku wypłaciła ona w sumie swoim beneficjentom aż 17,6 mld zł z unijnych i krajowych środków pomocowych oraz zaczęła nadrabiać stracony czas i uruchamiać kolejne działania z PROW 2007-13. Obok tego, jak nigdy wcześniej, w rekordowym tempie przebiega wypłacanie dopłat bezpośrednich. W grudniu (pierwszym miesiącu wypłat) pieniądze z tego tytułu trafiły na konta ponad 860 tys. rolników a do tego ponad połowa uprawnionych rolników otrzymała płatności z tytułu ONW. Z kolei w środowisku rybaków Agencja uzyskała duże uznanie za sprawne zawieranie umów i wypłacanie rekompensat za tymczasowe zaprzestanie działalności połowowej w 2008 roku.

o

Przedstawiony przez Prezesa Dariusza Wojtasika Raport przedstawia też obsługę programów wdrażanych w latach 2004 – 2006 (Plan Rozwoju Obszarów Wiejskich, Sektorowe Programy Operacyjne dla rolnictwa i rybołówstwa) oraz przyspieszenie w uruchamianiu działań z PROW 2007 – 2013 o czym świadczy „otwarcie” w pełnym zakresie pięciu nowych działań z tego Programu.  Niewątpliwie do sukcesów ARiMR w 2008 r. trzeba zaliczyć również  przyznanie jej przez Ministra Finansów stałej akredytacji „agencji płatniczej”. Ta akredytacja oznacza, że procedury stosowane przez Agencję, jej oprogramowanie komputerowe i system kontroli wypłacanych środków spełniają wszystkie wymogi Unii Europejskiej i polskiego prawa. Minister Finansów przyznał do tej pory Agencji pełne akredytacje na obsługę 10 działań z PROW 2007-13 a obejmują one łącznie już 70 procent wszystkich środków finansowych przewidzianych na realizacje tego Programu. Jak przewiduje Wiceprezes ARiMR Zofia Szalczyk, która nadzoruje realizację  PROW 2007-2013, ostatnie działania z tego Programu wdrażane przez Agencję:  "Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw", "Korzystanie z usług doradczych przez rolników", "Uczestnictwo w systemach jakości" oraz "Odtwarzanie produkcji leśnej" będą uruchomione  do połowy br. Ruszają również tzw. zadania delegowane z PROW 2007-13, zaczęło się przyjmowanie wniosków o udzielenie wsparcia finansowego na „Funkcjonowanie lokalnej grupy działania” a przesłanie przez Prezesa Agencji Dariusza Wojtasika Marszałkom Województw formularza wniosku o przyznanie pomocy w ramach działania "Odnowa i rozwój wsi", z prośbą o opublikowanie go na stronach internetowych samorządów województw, oznacza, że niebawem będą prowadzone nabory wniosków.

W Raporcie zwrócono uwagę, że kierownictwo Agencji wychodząc naprzeciw oczekiwaniom beneficjentów w okresie wzmożonej obsługi wniosków podejmowało decyzje o wprowadzeniu dwuzmianowego systemu pracy  i obsłudze Beneficjentów w dni „wolne”.  Warte podkreślenia jest ponadto  wprowadzenie szeregu ułatwień dla przeszło 1,4 miliona wnioskodawców ubiegających się np. o płatności bezpośrednie. Zorganizowane zostały szkolenia dla rolników i doradców z ODR, pomagających rolnikom w wypełnianiu wniosków. Zezwolono biurom powiatowym na uruchamianie dodatkowych punktów przyjmowania takich wniosków w terenie. Podjęte zostały prace nad przygotowaniem na 2009 rok formularza wniosku, który będzie łatwiejszy do wypełnienia. Tzw. „Wnioski spersonalizowane”, które otrzymają w tym roku rolnicy będą zawierały, poza danymi podmiotowymi rolnika i danymi o działkach ewidencyjnych także dane dotyczące działek rolnych. Informacje te wpisane do formularzy będą pochodziły z dokumentów, które rolnicy składali w poprzednim roku.

Raport wskazuje, że z bieżących spraw do załatwienia najważniejsze jest, nadzorowane przez Wiceprezesa Zbigniewa Jasiołka, porządkowanie kwestii umów Agencji z firmami dostarczającymi oprogramowanie komputerowe i zapewniającymi utrzymanie sprawności systemu informatycznego.

Pełen tekst "Raportu z realizacji zadań ARiMR w 2008 r." - pobierz plik Biuro Prasowe
autor:  
wprowadził: Wojcieszak Paweł
 

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę