Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 17 kwietnia 2021 napisz DONOS@

Rusza działanie „Odnowa i Rozwój wsi”

Prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa dr Dariusz Wojtasik przesłał Marszałkom Województw formularz wniosku o przyznanie pomocy w ramach działania „Odnowa i rozwój wsi” z prośbą o opublikowanie na stronach internetowych samorządów województw. Oznacza to, że już niebawem samorządy wojewódzkie będą mogły rozpocząć nabór wniosków. O przyznanie pomocy finansowej w ramach tego działania mogą ubiegać się osoby prawne takie jak: gminy, instytucje kultury, dla których organizatorami są jednostki samorządu terytorialnego, kościoły lub inne związki wyznaniowe oraz organizacje pozarządowe mające status organizacji pożytku publicznego.


Uzyskane wsparcie finansowe można będzie przeznaczyć: na inwestycje związane z budową, przebudową, remontami lub wyposażeniem obiektów pełniących funkcje publiczne, społeczno-kulturalne, rekreacyjne i sportowe. Wsparcie będzie można uzyskać też na promocję obszarów wiejskich, w tym propagowanie i zachowanie dziedzictwa historycznego, tradycji, sztuki oraz kultury, jak również na budowę remonty lub przebudowę infrastruktury związanej z rozwojem funkcji turystycznych, sportowych lub społeczno-kulturalnych. Środki będzie można przeznaczyć także na zakup obiektów charakterystycznych dla tradycji budownictwa w danym regionie, w tym budynków będących zabytkami, z przeznaczeniem na cele publiczne i odnawianie, eksponowanie lub konserwację lokalnych pomników historycznych. Pomoc będzie można przeznaczyć również na inwestycje związane z zakupem budynków będących zabytkami lub miejscami pamięci, jak i miejscem kultywowania tradycji społeczności lokalnej oraz tradycyjnych zawodów. Działanie „Odnowa i rozwój wsi” finansowane będzie ze środków PROW 2007 – 2013.

Zasady przyznawania pomocy na „Odnowę i rozwój wsi” określa Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z 14 lutego 2008 r. Porozumienie o jego uruchomieniu podjęli w ubiegłym tygodniu przedstawiciele ministerstwa finansów, resortu rolnictwa i ARiMR. Przewiduje ono, że samorządy województw będą mogły rozpocząć nabór wniosków i ich obsługę do etapu zawierania umów i realizacji wniosków o dokonanie płatności.

Podjęte decyzje mają na celu przyspieszenie wykorzystania środków finansowych przewidzianych w PROW 2007 – 2013 na tzw. działania delegowane. Działanie „Odnowa i rozwój wsi”, będzie pierwszym uruchamianym z tej grupy a na jego realizację przewidziano ponad 2,12 mld zł. Termin i miejsce składania wniosków o przyznanie wsparcia finansowego na „Odnowę i rozwój wsi” określą samorządy wojewódzkie.

Działanie „Odnowa i rozwój wsi” wdrażane będzie na podstawie procedur opracowanych przez ARiMR i zatwierdzonych przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Uzgodniono, że Minister Rolnictwa przekaże te procedury wraz z wytycznymi do stosowania samorządom województw. Pracownicy samorządów zostali przeszkoleni w zakresie ich stosowania, co zostało potwierdzone zdanymi przez nich egzaminami. Audyt wewnętrzny przeprowadzony przez ARiMR potwierdził, że system zarządzania i kontroli w samorządach wojewódzkich jest przygotowany do obsługi tego działania. Przygotowanie samorządów do naboru wniosków na „Odnowę i rozwój wsi” potwierdza również pozytywna opinia służb Komisji Europejskiej, wyrażona 4 grudnia br. podczas spotkania w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

autor:  
wprowadził: Wojcieszak Paweł
data dodania: 2008-12-22


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę