Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 05 grudnia 2023 napisz DONOS@

Cukrownia Łapy będzie produkować biopaliwa

opr.online, PAP W 2010 roku na bazie Cukrowni Łapy ma powstać duży, nowoczesny koncern bioenergetyczny, który ma produkować biopaliwa - poinformowano w piątek na konferencji prasowej w Łapach. Cukrownia będzie produkować biopaliwa. Niestety część załogi zostanie zwolniona O utworzeniu firmy rozmawiali m.in. wicewojewoda podlaski Wojciech Dzierzgowski, przedstawiciele potencjalnych inwestorów, m.in. Polskiej Grupy Energetycznej (PGE), zarządu Krajowej Spółki Cukrowej oraz Ministerstwa Rolnictwa, Podlaskiej Izby Rolniczej, władz Łap. To z inicjatywy władz rządowych w regionie zaczęły się prace na ten temat.


Jak powiedział dziennikarzom Dzierzgowski, jest już porozumienie między PGE a Krajową Spółką Cukrową w sprawie tworzenia koncernu.

PGE złożyła nawet do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska wniosek o dofinansowanie tego przedsięwzięcia. Jeżeli wniosek zostanie zaakceptowany, formalne prace nad powstaniem koncernu będą mogły ruszyć - tłumaczył Dzierzgowski.

Dodał, że od przedstawicieli NFOŚ podmioty zainteresowane powstaniem koncernu w Łapach usłyszały, że trwają prace nad ogólnopolskim programem, gdzie będzie można uzyskać współfinansowanie z UE na innowacyjne przedsięwzięcia inwestycyjne w bioenergetyce. Przyjęła go już rada nadzorcza NFOŚ, teraz program trafi do dalszych ustaleń.

"Prace są zaawansowane, jednak nadal są to prace planistyczne" - poinformował wicewojewoda. Dodał, że jeżeli nie będzie dodatkowych przeszkód, koncern bioenergetyczny mógłby powstać w 2010 roku, natomiast kontraktacja produktów, które będą wykorzystywane w procesach technologicznych produkcji bioenergii, może rozpocząć się jesienią 2009 roku.

Koncern produkujący bioetanol, biodiesel oraz biogaz i energię cieplną i elektryczną ma powstać na bazie cukrowni Łapy. Mają to być tzw. biopaliwa drugiej generacji (po przetworzeniu nie zostają żadne odpady z surowca), które w Europie są dopiero wdrażane.

Cukrownia w ramach ograniczeń na unijnym rynku od tego roku nie produkuje już cukru, zamknięto plantacje, część cukrowni zajmuje się tylko pakowaniem i dystrybucją cukru na potrzeby Krajowej Spółki Cukrowej.

Z powodów marketingowo-biznesowych przedstawiciele PGE i Krajowej Spółki Cukrowej nie brali udziału w konferencji prasowej. Ze względów biznesowych nie chciano udzielić dziennikarzom konkretnych informacji na temat skali przygotowywanego przedsięwzięcia, potencjalnych kosztów czy opłacalności. Dzierzgowski powiedział, że tego typu szczegóły będą podane do publicznej wiadomości w maju, czerwcu 2009 roku.

Kazimierz Żmuda z Ministerstwa Rolnictwa mówił, że obecnie nie ma przeszkód formalno-prawnych, by koncern w Łapach powstał. Ale wskazane jest tworzenie "łatwiejszej ścieżki inwestycyjnej, wsparcia tego typu produktów", chociażby przyjęcie rozwiązań prawnych na wzór Niemiec. Dodał, ż tego typu prace toczą się na poziomie rządowo-parlamentarnym.

Wiadomo, że pracę w łapskim zakładzie znalazłoby mniej osób niż pracowało w cukrowni - wynika to z technologii jakie mają być zastosowane w nowym zakładzie. Pracowało tam 270 osób, zostało ok. 70, reszta skorzystała z odpraw. Duże jest - jak to określił Dzierzgowski - zainteresowanie ze strony rolników dostawami surowca, wszyscy dotychczasowi plantatorzy mogliby wrócić do dostaw. Już wiadomo, że chodzić będzie głównie o rzepak, kukurydzę i buraki pastewne. Będzie to jednak sprecyzowane w biznesplanie.

Założenia są takie, że jeden z pięciu planowanych modułów przetwórczych mógłby przetwarzać ok. 80 tys. ton buraków. Dla porównania łapska cukrownia w kampanii skupowała i przerabiała ok. 400 tys. ton buraków.

#srodek1_box { width: 100%; margin: auto; text-align: center; margin-bottom: 10px; border-bottom: 1px dotted #ececec; padding-bottom: 10px; } #srodek1 { width: 300px; margin: auto; text-align: left; font-size: 7pt; font-family: Verdana, Tahoma; color: #9d9d9d; }
promocja

Przeczytaj więcej


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę