Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 08 marca 2021 napisz DONOS@

Międzynarodowe Spotkanie na temat Rail Baltica

16 grudnia br. z udziałem Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Infrastruktury Juliusza Engelhardta odbyło się II posiedzenie Międzynarodowej Grupy Koordynującej wdrożenie projektu Rail Baltica. Podczas spotkania delegacje Estonii, Łotwy, Litwy i Polski zaprezentowały stan zaawansowania prac nad projektem Rail Baltica oraz sposoby aktywizowania przewozów pasażerskich oraz towarowych na tej linii.

Uczestnicy posiedzenia - w tym Europejski Koordynator Projektu Rail Baltica Pavel Telicka - podkreślili, że realizacja projektu Rail Baltica przyczyni się do integracji gospodarczej i społecznej państw bałtyckich z całym obszarem Unii Europejskiej.
26 listopada br. PKP Polskie Linie Kolejowe podpisały umowy z wykonawcą Studium wykonalności dla odcinka Rail Baltica od Białegostoku do granicy z Litwą. Długość polskiego odcinka linii wynosi, w zależności od wariantu przebiegu trasy: 341 km przez Sokółkę i 374 km przez Ełk. Wykonawca Studium ma na wykonanie tego zadania 2 lata i rozważy oba warianty przebiegu korytarza. Docelowa prędkość pociągów wyniesie 160-200 km/h dla pociągów pasażerskich i 120 km/h dla pociągów towarowych.
W pierwszej kolejności, w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, realizowany będzie ok. 66 km odcinek Rail Baltica Warszawa Rembertów-Zielonka-Tłuszcz (Sadowne). Orientacyjny koszt całkowity tego zadania wyniesie 485,12 mln PLN, w tym szacunkowa kwota dofinansowania z Funduszu Spójności wyniesie 310,48 mln PLN. Czas przejazdy na tym odcinku skróci się o ok. 30 min.
W latach 2011-2014 w ramach POIiŚ realizowany będzie ok. 29 km odcinek Suwałki-Trakiszki-granica z Litwą. Orientacyjny koszt całkowity przedsięwzięcia to 539,03 mln PLN, a szacunkowa kwota dofinansowania to 344,98 mln PLN. Czas przejazdu na tym odcinku skróci się o ok. 15 min.

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę