Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 03 marca 2021 napisz DONOS@

Most „Hubala”, ulica Akademicka i rondo św. Brunona...

W ostatnich dniach w Łomży pojawiły się nowe tabliczki z nazwami... Patronów otrzymało kilkanaście (czasami jeszcze w planach) ulic, jedno rondo i jeden z dwóch naszych mostów na Narwi. To właśnie duża biała tabliczka z napisem „Most Majora Henryka Dobrzańskiego – Hubala” rzuca się najbardziej w oczy mieszkańcom...

ulica Akademicka
ulica Akademicka
Od kilku dni kierowcy wjeżdżając na „nowy” most (ten w ciągu ulicy Sikorskiego) widzą białą tabliczkę z napisem most Majora Henryka Dobrzańskiego – „Hubala”. To jeden z pierwszych polskich dowódców partyzanckich w czasie II wojny światowej. Nadanie tego patrona temu mostowi już kilka lat temu zaproponował artysta plastyk Przemysław Karwowski. Major Dobrzański jako zastępca dowódcy 110 Rezerwowego Pułku Ułanów w kampanii wrześniowej 1939 roku brał udział m.in. w obronie Grodna przed wkraczającą ze wschodu Armią Czerwoną. Po przegranej jego oddział podjął marsz w kierunku broniącej się jeszcze Warszawy... 26 września 1939 roku oddział „Hubala”, przechodząc na drugą stronę Narwi rozbił niemiecką obronę przeprawy, która znajdowała się dokładnie w miejscu obecnego mostu.

Decyzję o nazwaniu mostu podjęli radni Łomży podczas sesji 30 września. Sama uchwała weszła w życie po terminie 14 dni od daty jej ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Podlaskiego. Jednocześnie z nazwą „nowego” mostu zaczęły obowiązywać także nazwy 13 ulic (m.in. Katyńska – prowadząca od Zawadzkiej w kierunku Sanktuarium Miłosierdzia Bożego, Studencka – od Wojska Polskiego do budynku Wyższej Szkoły Argrobiznesu, Akademicka która ma połączyć Piłsudskiego (pomiędzy Gaspolem a restauracją Korona) z ulicą Poznańską) oraz Rondo  św. Brunona z Kwerfurtu (Wojska Polskiego, Poznańska i Browarna).
210204100642.gif

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę