Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 31 marca 2023 napisz DONOS@

„Gdzie nie spojrzeć, pełno łomżyniaków, choć jak nikt kochają ziemię swą...” - śpiewano na 50-leciu

Główne zdjęcie
Wiceprezes TPZŁ Wawrzyniec Kłosiński

- Są takie wydarzenia w życiu ludzkim, że trudno przekazać uczucia w sercu człowieka – mówiła wzruszona monografistka Łomży Donata Godlewska (lat 83), która odebrała srebrny medal Gloria Artis za zasługi dla kultury polskiej z rąk wicewojewody podlaskiego Wojciecha Dzierzgowskiego podczas uroczystości 50-lecia Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej. - To, co chciałabym powiedzieć, będzie zaledwie słabym odblaskiem tego, co czuje moje serce...

Prezes TPZŁ Zygmunt Zdanowicz
Prezes TPZŁ Zygmunt Zdanowicz
Donata Godlewska
Donata Godlewska
Zgromadzonym z okazji jubileuszu półwiecza TPZŁ w poniedziałek, 10 listopada A.D. 2008 w auli im. Hanki Bielickiej II LO w Łomży, autorka monografii Łomży dedykowała słowa Jana Pawła II Wielkiego ze spotkania z pracownikami kultury 18 czerwca 1987 r. w kościele pw. Krzyża Świętego w Warszawie: „Życzę Wam, aby wasze działania służyły ludziom...”.
Podziękowała także TPZŁ i Łomżyńskiemu Towarzystwu Naukowemu im. Wagów za wsparcie w prowadzonych przez siebie do dziś pracach naukowo-badawczych. Minister kultury przyznał brązową Gloria Artis również łomżyńskiej malarce Teresie Adamowskiej, która tworzy cykl kart dla TPZŁ na Boże Narodzenie „Betlejem Łomżyńskie” i na Wielkanoc „Alleluja Łomżyńskie”. Lubianej przez łomżan i uczniów Liceum Plastycznego artystce odznakę przypiął wicewojewoda, a obu laureatkom serdecznie gratulował prezydent Jerzy Brzeziński.
Donata Godlewska jako honorowa członkini TPZŁ przyjęła nie tylko odznaczenie ministra kultury i dziedzictwa narodowego, ale i wybity z okazji 50-lecia medal pamiątkowy TPZŁ. Otrzymali go z rąk prezesa TPZŁ Zygmunta Zdanowicza i wiceprezesa Józefa Babiela również inni honorowi członkowie zacnego Towarzystwa: Anna Maria Badyda z Białegostoku, Zofia Chętnikowa z Warszawy, Antoni Chojnowski z Łomży, Krystyna Koziełło-Poklewska z Olsztyna i Franciszek Tarnowski z Zambrowa.
Medalem 50-lecia TPZŁ szczycić się będą przez długie lata pomocni w pracach stowarzyszenia przedstawiciele władz i darczyńcy, m.in. ks. bp Tadeusz Bronakowski, proboszcz parafii katedralnej ks. Marian Mieczkowski, poseł Lech A. Kołakowski, prezydent Łomży Jerzy Brzeziński, wiceprezydenci Krzysztof Choiński i Marcin B. Sroczyński, szef sztabu I Łomżyńskiego Batalionu Remontowego kpt. Krzysztof Rabek, prezes OSM Piątnica Zbigniew Kalinowski i przedsiębiorca Jan Kurpiewski.
Rozstrzygnięty został konkurs na prace plastyczne, poświęcone Łomży i Ziemi Łomżyńskiej. Za „Bajkę łomżyńską” pierwsze miejsce i 1500 zł nagrody zdobyła Ewa Kulik, trzecioklasistka z Liceum Plastycznego im. Wojciecha Kossaka w Łomży. Praca ukazuje fantazyjnie powykrzywiane kamieniczki przy Starym Rynku. Miejsce drugie i 1000 zł za akryl „Za miastem” otrzymała Katarzyna Kostrzewa, łomżynianka mieszkająca w Jedwabnem. Nagrodzony obraz ma postać tryptyku z ledwie zasugerowaną panoramą Łomży, w którego centralnej części znajduje się trawa, krowa i goniący ją mąż autorki. Miejsce trzecie i 500 zł przypadło koleżance zwyciężczyni Sylwii Zdzichowskiej za „Dworną”.       
- Myśląc o 50-leciu Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej, myślimy o naszej małej, najbliższej ojczyźnie -powiedział ks. bp Tadeusz Bronakowski, błogosławiąc członkom i przyjaciołom TPZŁ.
Uroczystość poprowadził wiceprezes TPZŁ Wawrzyniec Kłosiński, znany jako oddany sercem redaktor wychodzącego od 2006 r. kwartalnika stowarzyszenia „Wiadomości Łomżyńskie”. Od początku aż do końca przerywnikiem muzycznym pomiędzy wystąpieniami gości i odznaczeniami była najsłynniejsza piosenka Hanki Bielickiej (1915-2006) „My z Łomży”. Ulubiony utwór łomżyniaków wykonywała Kapela Kurpiowska Jana Suchodoły, a podchwytywała nucąc i klaszcząc cała sala.
Prezes Zygmunt Zdanowicz, prowadzący pewną ręką TPZŁ od 1998 r., dzięki czemu doczekało się ono w styczniu 2007 r. własnej siedziby przy ul. Sienkiewicza 8, w obszernym referacie przypomniał dzieje 50-letniej instytucji.
- Już w 1916 r. powstało działające do 1937 r. Akademickie Koło Łomżan, które założyli absolwenci Gimnazjum Męskiego – powiedział prezes TPZŁ. - W roku 1957 i '58 łomżyniacy spotykali się nieoficjalnie, co zaowocowało powstaniem naszego Towarzystwa.         
Wiceprezes TPZŁ Wawrzyniec Kłosiński w odrębnym artykule podaje, że 3 listopada 1958 r. Urząd Miasta Stołecznego Warszawy zarejestrował Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej. 11 listopada w  willi Edwarda Ciborowskiego przy ul. Prezydenckiej 11 spotkała się grupa mieszkających w stolicy łomżyniaków na 1. Walnym Zebraniu TPZŁ. Byli wśród nich do dziś żyjący założyciele: Halina Miroszowa, Jan Kisiel i Franciszek Kamiński. Edward Ciborowski został wybrany przewodniczącym Towarzystwa, które postanowiło wydać napisaną już przez Donatę Godlewską monografię Łomży. Pierwszy oddział TPZŁ powstał tydzień później w Łodzi, łomżyński – w 1959 r. Dzisiaj jest ich 14 (w tym jeden w Toronto), m.in. w Małym Płocku, Zbójnej i Jedwabnem. Skupiają ok. 1000 członków oraz 43 osoby i instytucje wspierające. Prezes Zdanowicz podsumował bogatą działalność wydawniczą TPZŁ: blisko 50 biuletynów, niemal drugie tyle książek o „pięknych i smutnych losach łomżyniaków i naszej małej ojczyzny” oraz ponad 50 poświęconych jej prac magisterskich i dyplomowych, które napłynęły na organizowany od 2003 r. konkurs TPZŁ. Dumę budzi fakt, że Towarzystwo doprowadziło dotychczas do 12 zjazdów nauczycieli i wychowanków łomżyńskich szkół. Po uzyskaniu zgody Prezydenta RP od przyszłego roku zamierza honorować „wawrzynem”, czyli odznaką zasłużony dla Ziemi Łomżyńskiej.   
Z apelem do uczestników obchodów 50-lecia wystąpił 92-letni Józef Dzięgielewski, jeden z założycieli oddziału w Białymstoku.
- Nie zapominajcie i bądźcie dumni, że jesteście łomżyniakami – odczytał słowa seniora prezes Zdanowicz. - Pamiętajcie o naszej ukochanej Łomży i Ziemi Łomżyńskiej!
Sala przyjęła ten apel gorącymi brawami, które należą się wszak wszystkim społecznikom TPZŁ. I to nie tylko z okazji tego pięknego jubileuszu.
Mirosław R. Derewońko

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę