Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 22 lipca 2024 napisz DONOS@

Badają grunt

- Prowadzimy badania techniczne gruntu dla potrzeb projektantów Instytutu Technologii Żywności Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży – mówi mgr inż. Wojciech Rogowski, właściciel łomżyńskiego Zakładu Robót Wiertniczych, Inżynieryjnych i Budowlanych. Badania ruszyły z kopyta, bo bez nich nie można zaprojektować ław fundamentowych pod Instytut Technologii Żywności PWSIiP.

Na rozległym terenie przy ul. Poznańskiej między parkingiem obok kościoła Matki Boskiej Częstochowskiej i rozbudowywanym gmachem uczelni pojawiła się także ekipa techniczna, badająca tzw. opór gruntu, czyli jego nośność. Z Zakładu Geoinżynierii Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie sprowadzono w tym celu sondę CPT. Na terenie doliny rzeki Łomżyczki dominują piaski rzeczne i grunty organiczne.   
- Po wykonaniu badań gruntu do końca tego roku pracownia architektoniczna ma wykonać projekty, które leżą teraz na deskach kreślarskich – informuje rzeczniczka PWSIiP Ewa Zawłocka. - Obiekt do użytku będzie oddany zapewne w roku 2012.
Instytut Technologii Żywności pomieści halę laboratoryjno-dydaktyczną, w której będzie najnowocześniejsza aparatura, między innymi niespotykane w Polsce minilinie technologiczne do uczenia się wszystkich technologii przetwórstwa żywności, w tym mleka, mięsa, roślin i zbóż. Będą tam też specjalistyczne laboratoria, w których – jeśli uczelnia otrzyma akredytację – będzie można w przyszłości certyfikować procesy technologiczne przetwórstwa żywności i wszystkie inne badania produktów spożywczych.
Inwestycja, która będzie jedną z największych tego typu w Polsce północno-wschodniej, zostanie sfinansowana z funduszy Programu Operacyjnego  Rozwój Polski Wschodniej w kwocie 11,5 mln euro i w tej kwocie musi się zamknąć.

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę