Przejdź do treści Przejdź do menu
środka, 03 marca 2021 napisz DONOS@

Dyplomaci zwiedzają podlaskie

43 szefów Misji Dyplomatycznych z całego świata od piątku gości w Województwie Podlaskim. Są to m.in. ambasadorzy Albanii, Azerbejdżanu, Austrii, Brazylii, Bułgarii, Chile, Chorwacji, Ekwadoru, Finlandii, Grecji, Hiszpanii, Holandii, Łotwy, Macedonii, Pakistanu, Panamy, Indonezji, Maroko, Mongolii, Meksyku, Nigerii, Nowej Zelandii, Słowacji, Turcji, Zakonu Maltańskiego, Tajlandii. Cypru, Kanady, Kolumbii, Korei, Kuby, Laosu, Libanu, Sri Lanki, Serbii, Słowenii, Syrii, Szwajcarii, Ukrainy, Wietnamu, Włoch.

Wizyta szefów Misji Dyplomatycznych w woj. podlaskim rozpoczęła się 10 października spotkaniem w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim. Dyplomaci powitani zostali przez Marszałka Województwa Podlaskiego, Wojewodę Podlaskiego i Prezydenta Białegostoku. Goście obejrzeli prezentację multimedialną Podlasia. Dyplomaci obdarowani zostali  pocztówkami przedstawiających najpiękniejsze miejsca Podlasia, które wykonały dzieci biorące udział w konkursie "Z Podlasiem-naprawdę warto!".


Następnie dyplomaci udali się do Pałacyku Gościnnego, w którym gorącą czekoladą podejmie ich prezydent Białegostoku, Tadeusz Truskolaski. Kolejnym punktem programu jest zwiedzanie Katedry pod wezwaniem  Wniebowzięcia NMP i Katedry pod wezwaniem Św. Mikołaja. Następnie panowie ambasadorowie udadzą się na zwiedzanie Polmosu Białystok, a ich żony – do Fabryki Dywanów Agnella. Dzień zakończy się uroczystą kolacją, której gospodarzem będzie Wojewoda Podlaski w Auli Magna w Pałacu Branickich. Podczas kolacji goście wysłuchają koncertu kwartetu smyczkowego.

W sobotę rano ambasadorowie pojadą do Kruszynian, gdzie zwiedzą zabytkowy meczet oraz spróbują potraw kuchni tatarskiej. Następnie pojadą do Poczopka w nadleśnictwie Krynki, gdzie obejrzą galerię przyrodniczą oraz wezmą udział w grzybobraniu. Następnym punktem programu jest zwiedzanie Muzeum Ikon w Supraślu oraz zwiedzanie synagogi w Tykocinie. Na koniec dnia planowana jest uroczysta kolacja w Kiermusach, na którą zaprasza Marszałek Województwa Podlaskiego Jarosław Dworzański.

Podczas ostatniego dnia pobytu w woj. Podlaskim szefowie Misji Dyplomatycznych udadzą się do Narwi (panowie) i Białowieży (panie). W czasie gdy panowie będą zwiedzać „Pronar” i oglądać produkowane tam traktory, panie zwiedzą Muzeum Przyrodnicze w Białowieży oraz odwiedzą kiermasz rękodzieła ludowego. Następnie – już wszyscy razem – zwiedzą rezerwat żubrów w Białowieży a potem udadzą się na pożegnalny piknik w Puszczy Białowieskiej podczas którego wysłuchają koncertu zespołu Czeremszyna.

Szefowie Misji Dyplomatycznych przyjeżdżają do naszego województwa z inicjatywy Wojewody Podlaskiego Macieja Żywno a program ich pobytu jest zatwierdzony przez Protokół Dyplomatyczny Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Jest to czwarta  i ostatnia w tym roku misja dyplomatyczna w Polsce. 

Głównym i zasadniczym celem wizyt promocyjnych organizowanych dla korpusu dyplomatycznego jest zaprezentowanie dorobku województwa i jego władz. Chodzi tu zwłaszcza o szeroko rozumianą płaszczyznę ekonomiczną i społeczną, a w niej o te dziedziny, w których władze wojewódzkie liczą na nawiązanie, pogłębienie lub też rozszerzenie współpracy zagranicznej.

Innym, nie mniej ważnym celem wizyty, jest zaprezentowanie dorobku kulturalnego i walorów krajobrazowo - turystycznych regionu, tak aby goście stali się propagatorami tych wartości regionalnych wobec swoich współobywateli. Istotne znaczenie ma tutaj strona gastronomiczna wizyty, w której nie chodzi o prezentowanie drogich, ogólnoeuropejskich dań, ale o zaprezentowanie dań polskiej kuchni regionalnej.

W każdym z województw chodzi o pokazanie tego, co jest unikatowe, czego nie było podczas wcześniejszych podróży i co może znacząco wpłynąć na pogłębienie kontaktów Polski i Polaków z partnerami z innych krajów.


Źródło: UW, fot. KW

na podstawie PUW


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę