Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 05 grudnia 2023 napisz DONOS@

poniedziałek 16.08.2004

Gazeta Wyborcza - Ośrodek Migracji Ksiąg Wieczystych w Łomży Gazeta Wyborcza - Zabiła męża Gazeta Współczesna - Śmierć czekała na słupie Gazeta Współczesna - Wyprawka na dwie raty

Gazeta Wyborcza - Ośrodek Migracji Ksiąg Wieczystych w Łomży
W Łomży powstanie Ośrodek Migracji Ksiąg Wieczystych - taką decyzję podjęło już Ministerstwo Sprawiedliwości.
Ośrodek migracji to instytucja sądowa, w której papierowe księgi wieczyste będą przepisywane na nośniki elektroniczne. Na razie w Polsce działa ich pięć: w Nisku, Krośnie, Górze Kalwarii, Słupsku i we Wrocławiu. Dodatkowo powstanie jeszcze ok. pięciu-siedmiu takich placówek, w tym jedna w Łomży.
- Wiceminister sprawiedliwości podjął już wstępną decyzję o utworzeniu w Łomży takiego ośrodka - powiedział nam Wojciech Malinowski z Centrum Ogólnopolskiego Rejestrów Sądowych i Informatyzacji Resortu MS. - Biorąc pod uwagę niezbędne procedury, ośrodek powinien zacząć działać w drugiej połowie 2005 roku.
OMKW będzie zlokalizowany w byłej siedzibie łomżyńskiego Sądu Okręgowego, który wyprowadził się do nowego lokum.
- Obiekt trzeba teraz przystosować do tego celu - mówi Malinowski. - To przede wszystkim kwestia wyposażenia w sprzęt teleinformatyczny, osieciowania i stworzenia serwerowni.
Koszty realizacji tych inwestycji częściowo pokryje Ministerstwo Sprawiedliwości (m.in. zakup sprzętu komputerowego), a częściowo samorząd gminny. Oszacowanie kosztów adaptacji budynku minister pozostawił w gestii prezesa Sądu Okręgowego w Łomży.
Nowa placówka to także nowe miejsca pracy - w sumie ok. 60 (głównie dla audytorów, zajmujących się wprowadzaniem danych do komputera i jedno-dwa dla kadry orzekającej).
więcej: Gazeta Wyborcza - Ośrodek Migracji Ksiąg Wieczystych w Łomży

Gazeta Wyborcza - Zabiła męża
Sąd rejonowy w Zambrowie tymczasowo - na trzy miesiące - aresztował 33-letnią Jadwigę M., mieszkankę gminy Szumowo, która zabiła męża.
Do zabójstwa doszło w sobotę wczesnym rankiem. Kilka godzin później kobieta zgłosiła się na policję, mówiąc, że uderzyła młotkiem w skroń swojego 35-letniego męża. Policjanci będą musieli wyjaśnić, czy zbrodnia miała związek ze złożonym wcześniej przez kobietę zawiadomieniem, że mąż znęca się nad nią psychicznie i fizycznie.
więcej: Gazeta Wyborcza - Zabiła męża

Gazeta Współczesna - Śmierć czekała na słupie
12-letni Stefan ze Szczuczyna wspiął się na słup średniego napięcia, dotknął przewodów i został porażony prądem. – To, co zobaczyłem było straszne! Z uszu poszedł mu dym, a włosy stanęły dęba – opowiada wstrząśnięty kolega Stefana. Chłopiec zmarł mimo 40-minutowej reanimacji.
Prawie wszyscy mieszkańcy Szczuczyna mówią o tragedii, jaka wydarzyła się w czwartkowy wieczór. Słychać różne opinie, że dzieci się zakładały, które wyżej wejdzie. Dotarliśmy do świadków tragedii. Dzieci, które widziały śmierć Stefka, opowiedziały nam o tym, co naprawdę wydarzyło się w czwartkowy wieczór.
Prosiłem, żeby nie wchodził...
Stefan, Mateusz, Michał i Ksenia – czworo dzieci wybrało się na przejażdżkę rowerową. Postanowili odpocząć niedaleko miejscowego wysypiska śmieci. Nudziło im się i nagle Stefek zaczął wchodzić na stojący obok słup średniego napięcia.
– Ciągnąłem go za nogi, prosiłem, żeby nie wchodził, ponieważ wiem, że zabawy z prądem są niebezpieczne – opowiada jedno z dzieci. – Zanim się obejrzeliśmy był już na samej górze. Na nasze prośby, żeby nie dotykał przewodu Stefek krzyknął, że na pewno jest zaizolowany i... dotknął. To, co zobaczyłem było straszne! Z uszu poszedł mu dym, a włosy stanęły dęba. Poraził go prąd – opowiada wstrząśnięty chłopiec. Zakrywa twarz w dłoniach...
więcej: Gazeta Współczesna - Śmierć czekała na słupie

Gazeta Współczesna - Wyprawka na dwie raty
Ponad 4 tys. podlaskich pierwszoklasistów otrzyma darmowe wyprawki szkolne. Jednak w tym roku nie składają się na nie plecaki, kostiumy gimnastyczne i przybory, a tylko podręczniki. Koszt jednej wyprawki jest o połowę mniejszy niż w ub.r. i wynosi 100 zł.
Darmowe wyprawki szkolne przysługują dzieciom z rodzin, gdzie dochód na osobę nie przekracza 316 zł netto. W minionych latach pierwszoklasiści dostawali w ramach programu ”Wyprawka szkolna” nie tylko komplety podręczników na kwotę 100 zł, ale też plecak, kostium gimnastyczny i przybory szkolne na sumę 90 zł. W tym roku mogą liczyć jedynie na podręczniki, które Ministerstwo Edukacji przekaże bezpośrednio do szkół.
- Wynika to z nowej ustawy o świadczeniach rodzinnych, która obowiązuje od 1 maja br. - wyjaśnia Krystyna Golubiewska, dyrektor Wydziału Polityki Społecznej Urzędu Wojewódzkiego w Białymstoku. - Teraz każda rodzina kwalifikująca się do zasiłku rodzinnego dostanie we wrześniu dodatek w wysokości 90 zł na każdego ucznia, który ma zostać przeznaczony właśnie na przybory szkolne, plecak, strój.
więcej: Gazeta Współczesna - Wyprawka na dwie raty


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę