Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 26 września 2023 napisz DONOS@

Obchody Święta Wojska Polskiego oraz 1 Łomżyńskiego Batalionu Remontowego

Główne zdjęcie
Pomnik Bohaterskich Żołnierzy 33 Pułku Piechoty

Rano na grobach żołnierz na cmentarzu przy ul. Kopernika w Łomży zapalono znicze, a przed południem w kościele pod wezwaniem Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny przy pl. Jana Pawła II w Łomży biskup Tadeusz Zawistowski odprawił Mszę Świętą w intencji Ojczyzny i Wojska Polskiego. W „małym kościółku” było wojsko wraz z generałem Henrykiem Dziewiątką dowódcą I Warszawskiej Dywizji Zmechanizowanej i dowództwem łomżyńskiego garnizonu, byli kombatanci, był też Prezydent Łomży wraz z małżonką.

Podczas uroczystości pod pomnikiem bohaterskich żołnierzy
Podczas uroczystości pod pomnikiem bohaterskich żołnierzy
Leszek Łada został uhonorowany Medalem Wielonarodowej Dywizji.
Leszek Łada został uhonorowany Medalem Wielonarodowej Dywizji.
Dzieci podczas uroczystości
Dzieci podczas uroczystości
Weterani
Weterani
W wygłoszonej homilii biskup pomocniczy łomżyński odkreślił, że w 1920 roku Wojsko Polskie i marszałek Józef Piłsudski nie mieli innego wyjścia musieli walczyć. Zderzyły się tu bowiem dwie skrajne ideologie – marksistowsko - leninowska komunistyczna i narodowa – po 150 latach niewoli Polska walczyła o swoją niepodległość. Biskup nawiązując do aktualnych wydarzeń wypomniał władzom Rosji, że nie chcą przyznać się do zbrodni ludobójstwa w Katyniu. Biskup podkreślił, że dziś Rosja nie chce nazwać prawdy po imieniu, a „Polska musi reagować na zło moralne, na cynizm i bezczelność różnorakich oświadczeń. Świat musi zdawać sobie sprawę z niebezpieczeństwa jakie może stanowić kraj w którym zbrodnia nie nazywana jest zbrodnią, ludobójstwo ludobójstwem, a kłamstwo kłamstwem.” „Powinniśmy być w tej sprawie dzwonem alarmowy Europy” - podkreślił biskup Tadeusz Zawistowski.

W południe przed Pomnikiem Żołnierzy 33 Pułku Piechoty odbył się uroczysty apel – złożono kwiaty pod pomnikiem bohaterskich żołnierzy. W trakcie apelu wręczono także odznaczenia i awanse wojskowe. M.in.: za uczestnictwo w Pierwszej Zmianie Polskiej Misji Sił Stabilizacyjnych w Iraku porucznik Leszek Łada został uhonorowany Medalem Wielonarodowej Dywizji.

Wieczorem na terenie przy Klubie Garnizonowym przy Alei Legionów 133 zaplanowano festyn „Wojsko na swojsko”

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę