Obchody Święta Wojska Polskiego oraz 1 Łomżyńskiego Batalionu Remontowego
Pomnik Bohaterskich Żołnierzy 33 Pułku Piechoty
Rano na grobach żołnierz na cmentarzu przy ul. Kopernika w Łomży zapalono znicze, a przed południem w kościele pod wezwaniem Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny przy pl. Jana Pawła II w Łomży biskup Tadeusz Zawistowski odprawił Mszę Świętą w intencji Ojczyzny i Wojska Polskiego. W „małym kościółku” było wojsko wraz z generałem Henrykiem Dziewiątką dowódcą I Warszawskiej Dywizji Zmechanizowanej i dowództwem łomżyńskiego garnizonu, byli kombatanci, był też Prezydent Łomży wraz z małżonką.
Podczas uroczystości pod pomnikiem bohaterskich żołnierzy
Leszek Łada został uhonorowany Medalem Wielonarodowej Dywizji.
Dzieci podczas uroczystości
Weterani
W wygłoszonej homilii biskup pomocniczy łomżyński odkreślił, że w 1920 roku Wojsko Polskie i marszałek Józef Piłsudski nie mieli innego wyjścia musieli walczyć. Zderzyły się tu bowiem dwie skrajne ideologie – marksistowsko - leninowska komunistyczna i narodowa – po 150 latach niewoli Polska walczyła o swoją niepodległość. Biskup nawiązując do aktualnych wydarzeń wypomniał władzom Rosji, że nie chcą przyznać się do zbrodni ludobójstwa w Katyniu. Biskup podkreślił, że dziś Rosja nie chce nazwać prawdy po imieniu, a „Polska musi reagować na zło moralne, na cynizm i bezczelność różnorakich oświadczeń. Świat musi zdawać sobie sprawę z niebezpieczeństwa jakie może stanowić kraj w którym zbrodnia nie nazywana jest zbrodnią, ludobójstwo ludobójstwem, a kłamstwo kłamstwem.” „Powinniśmy być w tej sprawie dzwonem alarmowy Europy” - podkreślił biskup Tadeusz Zawistowski.
W południe przed Pomnikiem Żołnierzy 33 Pułku Piechoty odbył się uroczysty apel – złożono kwiaty pod pomnikiem bohaterskich żołnierzy. W trakcie apelu wręczono także odznaczenia i awanse wojskowe. M.in.: za uczestnictwo w Pierwszej Zmianie Polskiej Misji Sił Stabilizacyjnych w Iraku porucznik Leszek Łada został uhonorowany Medalem Wielonarodowej Dywizji.
Wieczorem na terenie przy Klubie Garnizonowym przy Alei Legionów 133 zaplanowano festyn „Wojsko na swojsko”
W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.
W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
Analityki ruchu na naszych serwisach
Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
Personalizowania reklam
Korzystania z wtyczek społecznościowych
Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).
W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.