Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 28 lutego 2021 napisz DONOS@

Pomoc gospodarstwom dotkniętym huraganem

Zgodnie z ustaleniami wczorajszej Rady Ministrów w resorcie opracowywane są zasady pomocy rolnikom, których gospodarstwa ucierpiały w skutek ostatniego huraganu. Minister rolnictwa i rozwoju wsi Marek Sawicki, na dzisiejszej konferencji prasowej przedstawił ramowy program pomocy rolnikom, którzy ponieśli straty.

W ramach posiadanych przez resort możliwości pomoc będzie kierowana za pośrednictwem następujących instrumentów finansowych:
- w wyniku nowelizacji rozporządzenia RM o pomocy społecznej – kwota 15 mln zł na celowe zasiłki socjalne m.in. na remont maszyn i urządzeń – do wysokości 15 tys. zł na gospodarstwo;
- w ramach PROW 2007-2013 – dodatkowy nabór wniosków w działaniu: Modernizacja gospodarstw oraz w działaniu: Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej;
- dodatkowe środki przeznaczone na kredyty preferencyjne – po zbilansowaniu zainteresowania rolników tym instrumentem;
- poprzez dopłaty do materiału siewnego i sadzeniaków.
Minister Marek Sawicki przypomniał również o formach pomocy, które mogą być zastosowane przez inne instytucje.
Szef resortu poinformował o decyzji Funduszu Składkowego KRUS, który przeznaczył na ten cel 1 mln zł. Środki będą rozdysponowane przez samorządy za pośrednictwem wyznaczonej przez Fundusz organizacji.
Pozostałe możliwości pomocy poszkodowanym rolnikom znajdują się w kompetencjach Samorządów, Agencji Nieruchomości Rolnych i Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. W tych przypadkach chodzi o odroczenia lub rozłożenie na raty należnych płatności, bądź też ewentualne umorzenia oraz ulgi w opłatach podatku rolnego.
Minister Marek Sawicki podkreślił, że 16 mln zł (z tego 15 mln będących w dyspozycji Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi i 1 mln ze środków KRUS) przeznaczone na pomoc rolnikom nie wchodzi w skład kwoty 25 mln zł, o których była mowa po wczorajszym posiedzeniu Rady Ministrów.

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę