Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 09 grudnia 2023 napisz DONOS@

Katedra zacznie oddychać.

Zimą będzie grzany kościół, a latem wentylowany - mówi proboszcz Katedry ks. Marian Mieczkowski odnośnie prac ziemnych prowadzonych w łomżyńskiej Katedrze. Zmiana ogrzewania z miejskiego na gazowe pozwala ogrzać kościół w dowolnym momencie. Ogrzewanie miejskie sprawdza się przy stałej temperaturze, a czasami jest potrzeba dogrzać, choćby na zimowe koncerty czy nabożeństwa - dodaje proboszcz.

Obserwowane prace to ostatni etap przy budowie wentylacji i ogrzewania kościoła. Zrobiona centrala wentylatorowni zmieniła ogrzewanie z miejskiego, z którego wcześniej korzystała Katedra, na rzecz gazu ziemnego. Świeże powietrze jest czerpane z czerpni znajdujących się w ogrodzie biskupim.
- Chcemy równomiernie objąć tym powietrzem cały kościół – mówi proboszcz Katedry, dlatego doprowadzimy do czterech filarów bocznych i tam będą wyporowe nawiewniki, po cztery przy każdym filarze.
- Prace ziemne pod posadzką Katedry są o tyle trudne, że były tu miejsca pochówku. Tu też widać, że gdzieś pobocznie zostają kości, które pieczołowicie zbieramy - dodaje ks. Mieczkowski - Zostaną one umieszczone w Ossarium, które znajdzie się pod prezbiterium Katedry. To Ossarium będzie w krypcie ks. Jana Wojsławskiego. Tam zostaną zgromadzone wszystkie kości wydobyte zarówno podczas eksploracji archeologicznej prezbiterium jak i przy obecnych pracach. To niestety nieuniknione, cały teren kościoła i wokół niego to jeden wielki cmentarz. Przez kilka wieków chowano tu przecież naszych przodków.
 
Szacowany koszt prac wentylacyjnych i grzewczych to około 150 000zł. Prace odbywają się pod okiem konserwatora zabytków i archeologa.

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę