Przejdź do treści Przejdź do menu
środka, 29 maja 2024 napisz DONOS@

Minister rolnictwa Marek Sawicki chce zmienić PROW, który został przygotowany przez poprzedni rząd.

Po pierwsze - ma inne pomysły na wydanie unijnych pieniędzy, po drugie – zmusza do tego sytuacja. Na niektóre działania obecnego PROW po prostu zabraknie pieniędzy. Powodem jest kurs euro. Coraz mocniejsza złotówka sprawia, że przyznanych Polsce środków finansowych drastycznie ubywa.

 



Wiadomo już, że będzie za mało pieniędzy na renty strukturalne, mimo że są one niższe niż w poprzednich latach a ich uzyskanie jest dużo trudniejsze. Są więc plany by dołożyć do tego działania aż 500 mln euro. Natomiast o 440 mln euro należałoby zwiększyć sumę przeznaczoną na melioracje i budowę zbiorników retencyjnych. To ważne, bo wieś coraz częściej dotykają klęski klimatyczne – susza, powódź.

Ministerstwo chce by więcej pieniędzy dostały grupy producenckie. Chodzi o możliwość zwrotu (50 %) kosztów nowych inwestycji – magazynów, chłodni, itp. Wsparcie miałoby także uzyskać przetwórstwo, ale na konsolidację zakładów - by stały się bardziej konkurencyjne. Na PROW 2007 – 2013 przeznaczono 17,2 mld euro. Ale pieniądze te ciągle topnieją.

By plany ministra Sawickiego dało się zrealizować trzeba będzie z czegoś zrezygnować. Jest propozycja by zmienić, ograniczyć lub wręcz zrezygnować z działania „Pieniądze dla mikroprzedsiębiorstw” na tworzenie miejsc pracy na wsi. Obecnemu kierownictwu resortu bardziej niż na mikroprzedsiębiorstwach (które mogą liczyć na pieniądze z innych funduszy) zależy na różnicowaniu działalności na wsi w kierunku nierolniczym. Na projekty, które miały być realizowane przez mikroprzedsiębiorstwa przeznaczono wcześniej ponad 1 mld euro.

Niedawno – bo zaledwie dwa tygodnie temu – minister podpisał stosowne rozporządzenie określające warunki otrzymania tych pieniędzy przez drobnych przedsiębiorców. Teraz mówi się o szybkich zmianach lub wycofaniu tego działania. Propozycje nowej wersji PROW mają być wysłane do Brukseli już na początku września. Musi się na to zgodzić Bruksela, bo program jest finansowany z budżetu UE.

Szczegóły zmian, omówimy w rozmowie z ministrem rolnictwa Markiem Sawickim.

Niedziela o 11.25. Oczywiście na antenie programu I TVP.


 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę