Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 01 marca 2021 napisz DONOS@

Sadowniczych problemów ciąg dalszy...

Ceny skupu wiśni są w tym roku wyjątkowo niskie. Nie pokrywają nie tylko kosztów produkcji, ale nawet kosztów zbioru.

 
 
 

 

Według obliczeń IERiGŻ produkcja kilograma wiśni kosztuje 1,79 zł., punkty skupu płacą za nie od 60 do 90 gr/kg.

Sadownicy protestują, podejrzewają zmowę cenową przetwórców. Związek apeluje o niedostarczanie owoców do punktów skupu. I większość rzeczywiście nie zrywa wiśni. Robią to tylko ci, którzy muszą spłacić kredyty klęskowe, ale na zatrudnienie pracowników do zbioru nie stać nikogo.

W ubiegłym roku zbiory były słabe, między innymi z powodu przymrozków. Niektórzy nic nie zarobili. Teraz mamy w kraju nadprodukcję wiśni i też jest kłopot. Podobnie jest z morelami (2,12 zł/kg) i jabłkami (20 gr/kg), których zbiór właśnie się zaczyna. Przetwórcy twierdzą, że nie zapłacą więcej, bo mają duże zapasy – np. jabłek około 60 tys. ton. A nie sprzedane zapasy koncentratów i soków a także mrożonek to dla zakładów ogromne koszty magazynowania, chłodzenia, itp.

Zagraniczni odbiorcy płacą mało za polskie koncentraty owocowe. Te ubiegłoroczne sprzedawano po 1 euro a wyprodukowanie 1 kg kosztuje 2,2 euro. Eksport stał się nieopłacalny również z powodu niskiego kursu euro.

A w kraju konsumenci zamiast soków coraz częściej kupują tańsze substytuty, czyli np. wody smakowe. W efekcie wielu zakładom przetwórczym grozi bankructwo. Nie ma więc zadowolonych. A czas płynie. Jeśli nie uda się tego problemu jakoś rozwiązać możemy jako kraj (dotychczas jeden z głównych eksporterów ) wypaść z międzynarodowego rynku.

 

agro

na podstawie TVP 


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę