Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 30 marca 2023 napisz DONOS@

czwartek 12.08.2004

Kurier Poranny - Winny – zadecydował sąd. Burmistrz musi odejść Gazeta Współczesna - Brać z księdzem nie grzech Gazeta Wyborcza - Wyprawka szkolna dla pierwszoklasistów

Kurier Poranny - Winny – zadecydował sąd. Burmistrz musi odejść
Burmistrz Jedwabnego Michal Chajewski straci stanowisko. Dlaczego? Bo zapadl prawomocny wyrok sądu w jego sprawie. Wczoraj Sąd Okregowy w Lomzy przyznal racje sądowi pierwszej instancji, który uznal go winnym prowadzenia po pijanemu samochodu i ukaral go grzywną oraz na rok zabral prawo jazdy.
Michal Chajewski, burmistrz Jedwabnego, zostal we wrześniu ubieglego roku zatrzymany za kierownicą swojego BMW, w bramie wjazdowej na wlasną posesje.
Wiedzieli, po co jadą
Przyslani specjalnie z Lomzy policjanci wiedzieli jaki wóz mają tropic, poniewaz anonimowy informator dzwoniący nieco wcześniej do Komendy Miejskiej dokladnie opisal pojazd rzekomo szalejący po miasteczku. Pierwszy pomiar alkotestem wykazal 0,29 miligrama alkoholu w wydychanym powietrzu, powtórzony – 0,31. W przeliczeniu na promile obydwa wskazania przekraczają granice 0,5, która oddziela wykroczenie od przestepstwa.
W marcu tego roku w Sądzie Grodzkim w Lomzy zapadl wyrok skazujący Michala Chajewskiego na grzywne i roczny zakaz prowadzenia pojazdów. Nie pomogly tlumaczenia, ze feralnego dnia burmistrz uzywal lekarstw zawierających alkohol, kwestionowanie stanu technicznego alkotestera i podwazanie zeznan policjantów.
więcej: Kurier Poranny - Winny – zadecydował sąd. Burmistrz musi odejść

Gazeta Współczesna - Brać z księdzem nie grzech
- Brali inni, więc i ja brałem - tłumaczył Józef G. z Koców. - Jak brał ksiądz, który nie ma ciągnika, to ja myślałem, że też grzechu nie popełniam. Urzędniczka w gminie nie robiła problemów. Wszystko zdawało się być w porządku.
Na wokandę Sądu Okręgowego w Łomży trafiła sprawa nieprawnie pobieranych przez rolników bonów paliwowych. Wczoraj rozpatrywana była apelacja Józefa G. z miejscowości Koce Piskuły w gminie Ciechanowiec. 70-letni rolnik uznał wyrok Sądu Rejonowego w jego sprawie za zbyt surowy.
Józef G., podobnie jak kilku innych rolników, pobierał tzw. bony paliwowe bez spełnienia wymaganych warunków. Posiadał ciągnik, ale ziemię przekazał w dzierżawę, by uzyskać emeryturę rolniczą. Nie potrzebował więc paliwa do traktora w celu obrabiania roli, której już nie posiadał.
Podobne winy na sumieniu miało ponad 70 osób z ciechanowieckiej gminy. Większość pogodziła się z karami zaproponowanymi przez prokuraturę. Józef G. nie mógł jednak przeboleć tego, że na stare lata zostanie przestępcą. Majowa rozprawa przed sądem pierwszej instancji nie zmieniła sposobu myślenia rolnika. Wyrok 1,5 roku pozbawienia wolności w zawieszeniu na 2 lata i nakazanie zwrotu kwoty 700 zł, jako równoważnej wartości nieprawnie pobranych bonów od października 2001 r. do marca 2003 r., uznał za krzywdzące. Stąd apelacja.
więcej: Gazeta Współczesna - Brać z księdzem nie grzech

Gazeta Wyborcza - Wyprawka szkolna dla pierwszoklasistów
4098 dzieci z naszego województwa otrzyma pomoc od państwa w ramach rządowego programu "Wyprawka szkolna". W tym roku jednak będą to same podręczniki
Dzieci, które w tym roku skorzystają z programu "Wyprawka szkolna", wskazały dyrekcje szkół, które do końca czerwca musiały zgłosić zapotrzebowanie gminom. Te z kolei przekazały do kuratorium informacje o liczbie potrzebnych kompletów podręczników, które sfinansowane będą przez ministerstwo. Ale wraz z wprowadzeniem nowej Ustawy o świadczeniach rodzinnych zmieniła się także zawartość wyprawki. W tym roku pierwszoklasiści dostaną tylko komplet podręczników, bez przyborów szkolnych. Jego średni koszt to 100 zł. Podobną sumę - która może być m.in. spożytkowana na zakup przyborów szkolnych - rodzice, którzy złożyli wnioski o zasiłek rodzinny, dostaną od gminy.
- W latach ubiegłych rodzice często nie byli zadowoleni, że to szkoła kupuje dzieciom plecaki czy przybory szkolne, bo te dzieci mogły wziąć od starszego rodzeństwa, a pieniędzy brakowało np. na ubranie - mówi Kazimierz Kuczek, zastępca dyrektora w Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie w Białymstoku, który zajmował się w latach ubiegłym rozdzielaniem przyborów.
więcej: Gazeta Wyborcza - Wyprawka szkolna dla pierwszoklasistów

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę