piątek 06.08.2004
Gazeta Współczesna - Masz telewizor? - Płać! Gazeta Współczesna - Po raz ostatni Kurier Poranny - Minister pomoże?
Około 30 proc. osób posiadających zarejestrowane odbiorniki RTV nie płaci abonamentu - wynika z oficjalnych danych Rejonowego Urzędu Poczty w Łomży. Nieoficjalnie szacuje się, że opłatę tę wnosi zaledwie ok. 50 proc. wszystkich odbiorców. Ci, którzy nie płacą, czują się bezpiecznie - w obecnej ustawie o radiofonii i telewizji nie ma bowiem zapisu umożliwiającego ściąganie opłat. Możemy jednak spodziewać się odwiedzin kontrolera z poczty.
Wprawdzie nie mamy obowiązku wpuszczenia kontrolera do domu, jednak ci stosują coraz bardziej wymyślne metody, aby sprawdzić, czy posiadamy odbiornik telewizyjny bądź radiowy.
- Mamy swoje metody - przyznaje Andrzej Krzyszkowski, dyrektor Rejonowego Urzędu Poczty w Łomży. - Ale wszystkie są dozwolone prawem. Nie będziemy wyłamywać drzwi, ani zaglądać przez judasza. Najczęściej w teren wychodzi dwóch pracowników, aby kontrolujący miał ewentualnie świadka kontroli.
Najczęściej, ukrywającego się przed płaceniem abonamentu pracownicy Poczty Polskiej namierzają dzięki "pomocy sąsiedzkiej”.
więcej: Gazeta Współczesna - Masz telewizor? - Płać!
Gazeta Współczesna - Po raz ostatni
Informację o stanie bezpieczeństwa w powiecie ziemskim oraz pracy policji w pierwszym półroczu, złożył wczoraj na sesji Rady Powiatu Andrzej Zaręba, komendant powiatowy policji w Łomży. Okazało się, że to jego ostatnie wystąpienie przed radnymi w tym charakterze.
Andrzej Zaręba rozpoczął służbę 14 grudnia 1968 r. w Komendzie Powiatowej Milicji Obywatelskiej w Łomży. Stąd został skierowany do Wyższej Szkoły Oficerskiej MSW w Szczytnie. Ukończył ją w 1978 r. Od tej pory pełnił służbę w komendach w Grajewie i Łomży. Ponad cztery lata temu objął obowiązki komendanta powiatowego policji w Łomży.
– Odchodzę na własną prośbę – poinformował komendant Zaręba. – Myślę, że zostawiam jednostkę w dobrej kondycji. Oficjalnie przekażę obowiązki mojemu następcy 15 sierpnia.
Pod kierunkiem Zaręby komenda odniosła kilka znaczących sukcesów. Zanotowano między innymi spadek przestępczości, przy jednoczesnym wzroście wykrywalności sprawców. Jednostki na terenie powiatu zyskały kilkanaście nowych samochodów i poprawiła się baza lokalowa komendy i posterunków. Polepszyła się również jakość pracy policjantów i jej ocena w oczach społeczeństwa. Za osiągnięcia w służbie został odznaczony przez prezydenta RP Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.
więcej: Gazeta Współczesna - Po raz ostatni
Kurier Poranny - Minister pomoże?
W przyszlym tygodniu związkowcy i samorządowcy z Podlasia pojadą do ministra zdrowia Marka Balickiego. To ostatnia szansa na to, zebyśmy dostali wiecej pieniedzy na leczenie.
Środowa manifestacja mieszkanców Podlasia pod warszawską siedzibą Narodowego Funduszu Zdrowia okazala sie bezskuteczna.
Arogancja prezesa
Przypomnijmy, chodzi o podzial dodatkowych pieniedzy na leczenie. W czerwcu z puli 170 milionów zl dostaliśmy zaledwie 4,7 mln zl. W lipcu – z puli 220 mln zl – tylko 6,7 mln zl. W środe prezes NFZ nie widzial w tym nic dziwnego.
– Zachowywal sie bardzo arogancko. Myśle, ze potrzebny mu dluzszy odpoczynek, albo kuracja w którymś z podlaskich szpitali – ocenia Krzysztof Tolwinski, wicemarszalek odpowiedzialny za sluzbe zdrowia.
– Z zachowania prezesa widac, ze w centrali NFZ panuje bardzo zla atmosfera wokól Podlasia. Mówią o nas, ze jest nas malo, jesteśmy biedni, mamy zle szpitale i slabą akademie medyczną. Takie myślenie bedzie trudno zmienic, a przez to dostajemy ciągle tak malo pieniedzy – mówi Marek Chojnowski, szef szpitala w Sokólce.
więcej: Kurier Poranny - Minister pomoże?