Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 24 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Dni piosenki, muzyki i poezji chrześcijańskiej

Główne zdjęcie
Uczestnicy śpiewali i tańczyli na scenie i widowni

Blisko 800 uczestników zgromadził Diecezjalny Przegląd Piosenki Religijnej, który w sobotę do sali koncertowej Łomżyńskiej Orkiestry Kameralnej Ściągnął solistów, zespoły i grupy wokalne z 45 parafii Diecezji Łomżyńskiej. Spotkanie miało charakter integracyjny podwójnie, gdyż wystąpiły m.in. wychowanki Domu Pomocy Społecznej z Łomży. Przegląd odbywał się w ramach XIV Dni Kultury Chrześcijańskiej. Było radośnie, muzycznie i tanecznie, bo dzieci i młodzi bawili się zarówno na scenie, jak i przed nią oraz między rzędami foteli.

Próby przed występem na scenie Diecezjalnego Przeglądu Piosenki Religijnej odbywały się także na holu
Próby przed występem na scenie Diecezjalnego Przeglądu Piosenki Religijnej odbywały się także na holu
Wiele zespołów miało ciekawie zaprojektowane i starannie uszyte stroje
Wiele zespołów miało ciekawie zaprojektowane i starannie uszyte stroje
Tematyka piosenek w bezpośredni sposób nawiązywała do formuły przeglądu religijnego. „Ofiaruję Tobie, Panie Boże, życie swe”, „Tańcem chwalmy Go” czy „Wolny ptak” i „Nie lękaj się, jestem przy Tobie” to wybrane przykłady utworów, nawiązujących do znanych fraz biblijnych i psalmów. W tłumnie wypełnionej sali klaskali, śpiewali i kołysali się lub podskakiwali tak mali, jak i dorośli widzowie o skroniach przyprószonych siwizną. Wszystkie grupy dostały dyplomy, a w przerwie między występami słodkie bułeczki.
- Nasz przegląd jest okazją do pokazania się na scenie grup i schol, które na co dzień działają zwykle na terenie wspólnoty parafialnej - powiedział ks. Marek Dembiński, od początku organizator z klerykami Wyższego Seminarium Duchownego wszystkich edycji Dni Kultury Chrześcijańskiej. - Nie chcemy rywalizacji konkursowej, bo ważniejsza niż nagrody  jest mądra zabawa i modlitwa przez wspólny śpiew.
Obserwatorzy zwrócili uwagę na oryginalne nazwy występujących grup, wśród których były Jutrzenki ze Stawisk i Jednaczewa, Bobolanki i Głos z Nieba z Łomży, Józefinki z Zambrowa, Cherubinki i Hoży Animatorzy z Grajewa. Obok Przyjaciół Jezusa z Wizny i Siódmego Nieba z Sulewa Kownat k. Wąsosza wystąpiły nawet Boże Robaczki z Łap.
Podczas tegorocznych Dni odbył się także III Międzyszkolny Konkurs Recytatorski „Poeci w sutannie”, w którym uczniowie deklamowali wiersze księży i osób zakonnych. W kategorii szkół podstawowych startowało 20 uczestników, ocenianych przez komisję pod przewodnictwem znanej polonistki Bożeny Drewnowskiej. Pierwsze miejsce zajšł Jakub Nagrodzki ze Szkoły Podstawowej nr 7 w Łomży. Druga była Katarzyna Domalewska ze szkoły nr 10, a trzecia Weronika Wiśniewska z podstawówki w Wygodzie.
Wśród 25 startujących gimnazjalistów triumfowała Barbara Archacka z Gimnazjum Katolickiego, drugi był Mateusz Prokopiuk z gimnazjum nr 9, zaś trzecia - Izabela Chełstowska z gimnazjum nr 1. Nagrodę specjalną dyrektora Instytutu PAX Krzysztofa Przestrzelskiego jury pod przewodnictwem ks. Jarosława Kotowskiego przyznało Jakubowi Sulkowskiemu z gimnazjum im. Bogdana Jańskiego.
Ciekawym elementem zakończonych wczoraj XIV Dni Kultury Chrześcijańskiej był sobotni turniej muzyczny, w którym przy również pełnej sali koncertowej ŁOK wystąpili klerycy z zespołów seminaryjnych. Usłyszeliśmy grupę Effatha z Wyższego Seminarium Duchownego w Ełku i zespół Klezis z seminarium archidiecezjalnego w Białymstoku. Łomżyński Ósmy Dzień Tygodnia wystąpił w składzie: Łukasz Kraujutowicz (wokal, piano), Adam Ulatowski (gitary), Tomasz Trzaska (gitary), Łukasz Polkowski (gitara basowa), Rafał Wiliński (wokal, skrzypce) i Adam Grabowski (perkusja). Turniej pokazał, że muzycy w sutannach równie dobrze radzą sobie z nastrojową balladą religijną, jak i porywającym rockandrollem w rytm ludzkiej wiary i Bożej Miłości.

Mirosław R. Derewońko     
Fot. Adam Gardocki
    

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę