Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 17 kwietnia 2021 napisz DONOS@

Młodzi Żydzi w Łomży

Kilkudziesięciu uczniów z Izraela przyjechało do Łomży. Młodzi Żydzi najpierw uczestniczyli w zajęciach lekcyjnych w II LO, później wraz z uczniami tej szkoły sprzątali cmentarz żydowski przy ul. Wąskiej. To drugi – tzw. nowy - cmentarz żydowski w mieście. Powstał pod koniec XIX wieku. Przez około 50 lat funkcjonowania pochowanych tu ciała około czterech tysięcy łomżyńskich Żydów.

Żydowskim cmentarzem przy ul. Wąskiej formalnie administruje samorząd miasta, ale jak podkreśla Sławomir Zgrzywa z biura konserwatora zabytków w Łomży – cmentarz jest z stosunkowo dobrym stanie, bo opiekuje się nim założona w USA Fundacja na Rzecz Cmentarza Żydowskiego w Łomży. Pieniądze na jej działalność przekazują Żydzi, których korzenie sięgają Łomży. To właśnie za sprawą tej fundacji ponownie ustawiono kilkaset znajdujących się tu macew, które jeszcze kilkanaście lat temu porozrzucane były pomiędzy zarastającymi cmentarz krzakami. W 1992 roku cmentarz ten odwiedził goszczący z wizytą w Polsce prezydent Izraela Chaim Herzog, którego rodzice pochodzili z Łomży.

Historia Żydów w Łomży sięga 1494 roku. W połowie kolejnego wieku zostali jednak wydaleni z miasta. Formalnie w granicach administracyjnych Łomży mogli osiedlać się dopiero po 1812 roku, ale wcześniej zamieszkiwali w okolicznych wsiach np. Rybaki, które dziś są integralną częścią miasta. Szacuje się, że tuż przed wybuchem II wojny światowej ludność żydowska liczyła około 11 tys. osób. Wojnę udało się przeżyć tylko nielicznym z nich.
210407125521.jpg
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę