Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 22 marca 2023 napisz DONOS@

piątek 16.07.2004

Gazeta Wyborcza - W 2005 r. ruszy modernizacja Via Baltica Gazeta Współczesna - Kolejna afera? Gazeta Współczesna - Syndrom strajku Gazeta Współczesna - Śpiewa całe życie Kurier Poranny - 5,5 miliona na stypendia

Gazeta Wyborcza - W 2005 r. ruszy modernizacja Via Baltica
Podjęliśmy męską decyzję, w przyszłym roku zaczynamy modernizować istniejącą drogę numer 8. Pewnie znowu powstanie awantura, że wytniemy parę krzaków. Ale nie mamy już innego wyjścia - powiedział Tadeusz Topczewski, dyrektor białostockiego oddziału GDDKiA
Krajowa "ósemka" to najniebezpieczniejsza droga w województwie. Winny jest zwiększony ruch kołowy, szczególnie ciężarowy. Codziennie z Białegostoku do Warszawy podróżuje od 9 tys. do 15 tys. samochodów, 30 proc. to ciężarówki. Ich ruch się nasilił po wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej.
Pierwszy etap modernizacji to przebudowa 18,5 km dróg pomiędzy Białymstokiem a Przewalanką oraz Białymstokiem a Dobrzyniewem (koszt 100 mln zł). Powstaną tam dwujezdniowe drogi. Następna będzie ok. 5-kilometrowa obwodnica dla Wasilkowa (wstępne koszty - 60 mln zł).
Po 15 latach oczekiwania ruszy też budowa obwodnicy Augustowa.
więcej: Gazeta Wyborcza - W 2005 r. ruszy modernizacja Via Baltica

Gazeta Współczesna - Kolejna afera?
Łomża. Przedsiębiorca Tadeusz K. podejrzany jest o popełnienie oszustw podatkowych przy obrocie paliwami płynnymi. Prokuratura zarzuca mu, że uszczuplił dochody Skarbu Państwa o 1,8 mln zł.
Tadeusz K. od grudnia 2000 do marca 2003 r. miał w Łomży zarejestrowaną firmę, handlującą olejem napędowym. Działalność firmy obejmowała cały kraj. W ub. roku łomżyński Urząd Skarbowy poinformował prokuraturę o możliwości uszczuplenia przez Tadeusza K. podatku o 1,8 mln zł.
Śledztwo przejęła i prowadzi, pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Łomży, białostocka delegatura Centralnego Biura Śledczego. Przesłuchano kilkadziesiąt osób. Tadeuszowi K. postawiono zarzuty pod koniec lutego. Został tymczasowo aresztowany i przebywał w areszcie przez około 2 miesiące. Obecnie przebywa na wolności za poręczeniem majątkowym 50 tys. zł i pod dozorem policji. Ma zakaz opuszczania kraju.
Jest on na razie jedynym podejrzanym w tej sprawie, ale prokuratura nie wyklucza, że mogą być też dalsi podejrzani.
więcej: Gazeta Współczesna - Kolejna afera?

Gazeta Współczesna - Syndrom strajku
Zambrów. Ewa Łada, pomocnica tkaczki w Zamteksie z 28-letnim stażem pracy, zebrała 250 podpisów pod petycją do zarządu firmy w sprawie wyrzucenia z pracy Kwiryna Włoczewskiego, przywódcy ubiegłorocznego strajku. - On wykorzystał mnie i załogę. To mój Zamtex i będę go bronić pazurami, żeby nie upadł - mówi kobieta.
W rok po strajku do naszej redakcji dociera sygnał z Zamteksu: Kwiryn Włoczewski musi odejść. Na miejscu dowiadujemy się, że były przywódca strajku "mąci” w zakładzie. Miał m.in. rozpuszczać pogłoski, że Ewa Łada, która była członkiem komitetu strajkowego, organizuje kolejny strajk. Zbulwersowało to nie tylko ją, ale i część załogi, która na przywódcę protestu patrzy krzywym okiem. Dlaczego? Odpowiedź nie jest prosta.
- Strajk był o zapłatę, a Włoczewski wmanewrował załogę w "politykę”. Ktoś nim kierował, żeby strajkować o wyrzucenie prezesa. Jak się nie udało, ludzie byli wściekli, że się nimi posłużono i nic z tego nie wyszło - wyjaśnia Ewa Łada.
więcej: Gazeta Współczesna - Syndrom strajku

Gazeta Współczesna - Śpiewa całe życie
Łomża. Andrzej Zaręba, komendant miejski policji, ujawnił swoją skrywaną pasję: śpiewanie i aktorstwo. Podczas zakończonego w minioną niedzielę XI Festiwalu Muzyczne Dni Drozdowo-Łomża pojawiał się dwukrotnie wśród wykonawców koncertów, wzbudzając prawdziwy aplauz publiczności.
Za pierwszym razem wystąpił w łomżyńskiej katedrze w przedstawieniu opery "Tosca”. Zaśpiewał po włosku partię naczelnika więzienia. Jako anegdotkę łomżanie powtarzają sobie jego żart, że grając tę rolę, przyjmuje łapówkę od głównego bohatera opery - Cavadarossiego, choć na co dzień "nie bierze”. Po raz drugi pojawił się podczas kończącej festiwal gali w Drozdowie: włączył się do "akcji scenicznej” w wyreżyserowanym żarcie z rzekomym aresztowaniem jednego z artystów. Zaśpiewał fragment arii ze "Strasznego Dworu” i zagrał ...policjanta.
więcej: Gazeta Współczesna - Śpiewa całe życie

Kurier Poranny - 5,5 miliona na stypendia
Czasem los uśmiecha się i do takich jak my: biednych, bezrobotnych - powiedziała mama Kasi Wodnickiej na wieść, że jej córka ma szanse na unijne stypendium. Nie tylko ona. Pieniądze trafią do blisko dwóch tysięcy młodych ludzi z podlaskich wsi i małych miasteczek.
O pieniądzach na razie nie mówi się wiele ani w szkołach, ani na uczelniach. To dlatego, że dopiero dziś zbiorą się w "błękitnym wieżowcu" przedstawiciele wszystkich powiatów i szkół, aby ustalić dodatkowe kryteria dla kandydatów (np. średnia ocen) i otworzyć konkurs projektów dla starostów.
Kryteria są bardzo ostre. Np. dochód: poniżej 300 złotych w przeliczeniu na jednego członka rodziny stypendysty, podczas gdy w innych województwach to 500 złotych.
- Skąd to się wzięło? - łapie się za głowę Karol, student politechniki, zainteresowany stypendium. - Przecież taki człowiek nie pójdzie na studia... Przecież cena akademika niedługo zbliży się do tych magicznych 300 złotych.
więcej: Kurier Poranny - 5,5 miliona na stypendia

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę