wtorek 13.07.2004
Gazeta Wyborcza - Podlasie wypada słabo w rankingu gmin Gazeta Współczesna - Poradnie po południu Gazeta Współczesna - Gospodarkę oddam synowi
Tylko dwie podlaskie gminy - Czarna Białostocka i Łomża - znalazły się w gronie 90 zwycięskich w III edycji rankingu Profesjonalna Gmina Przyjazna Inwestorom
(...) Urząd Miejski w Łomży zaś znalazł się na bardzo dobrym 6. miejscu w kategorii gmin średnich - do 100 tys. mieszkańców. (...) Ranking, zorganizowany przez Fundację Rozwoju Demokracji Lokalnej, ma na celu umacnianie profesjonalizmu gmin oraz tworzenie platformy współpracy pomiędzy nimi a środowiskiem inwestorów. Zdaniem organizatorów bowiem decyzje inwestorów o lokalizacji kapitału są coraz częściej oparte na wynikach analiz, dotyczących zarządzania gminą, na badaniu przygotowania władzy i urzędników do tworzenia stabilnych warunków dla działalności gospodarczej. Chodzi m.in. o jasne procedury wydawania pozwoleń na budowę i dostęp do informacji na temat jakości zarządzania gminą.
więcej: Gazeta Wyborcza - Podlasie wypada słabo w rankingu gmin
Gazeta Współczesna - Poradnie po południu
– Od dziennikarzy dowiaduję się, że rzekomo jest problem z organizacją pracy poradni szpitalnych – powiedziała zdumiona Krystyna Bargielska, dyrektor Szpitala Ogólnego w Kolnie. – Jeśli tak było, to nie za mojej kadencji. Jak do tej pory, do mnie nie dotarła jeszcze ani jedna skarga.
K. Bargielska, która jest dyrektorem szpitala od 27 maja przyznaje, że wcześniej poradnia ginekologiczna do godz. 18 czynna była tylko w piątki, ale od 1 lipca przez cały tydzień pracuje w wydłużonym wymiarze godzin. Także pozostałe poradnie przyjmują pacjentów do godz. 18, a np. poradnia laryngologiczna do godz. 20. Osobna sprawa to poradnia chirurgiczna. Dyżurny lekarz krąży między oddziałem, izbą przyjęć a poradnią. Pacjenci zgłaszają się po południu przeważnie na izbę przyjęć. Zarówno na funkcjonowanie tej, jak i pozostałych poradni, nie ma skarg pacjentów, a więc – zdaniem dyrekcji – organizacja ich pracy jest prawidłowa.
więcej: Gazeta Współczesna - Poradnie po południu
Gazeta Współczesna - Gospodarkę oddam synowi
- Mnie już teraz ręce od pracy bolą - przyznaje Zygmunt Skrodzki ze wsi Rogienice Wypychy, gm. Mały Płock. - Pracowałem na to gospodarstwo 25 lat, teraz przekażę je synowi, a sam będę starał się o rentę strukturalną.
Gospodarstwo Zygmunta Skrodzkiego to 22 hektary ziemi i kilka krów. Przez wiele lat pracował, żeby je ulepszać. Ostatnio modernizował stanowiska dla krów. Stara się, żeby gospodarstwo spełniało wszelkie unijne wymogi. We wrześniu skończy 55 lat. Ma syna, któremu chce przekazać gospodarstwo. Złoży wniosek o rentę strukturalną. Jest w tej dobrej sytuacji, że spełnia wszelkie warunki, by ją uzyskać.
- U nas we wsi wielu by chciało dostać rentę, ale nie spełniają wymogów - mówi Zygmunt Skrodzki. - Przeważnie są za młodzi, moja żona też nie ma odpowiedniego wieku.
Karol Skrodzki, syn Zygmunta, nie ma jeszcze 18 lat. Uczy się w szkole rolniczej w Marianowie. Wie, że jego przyszłość to praca w gospodarstwie ojca.
więcej: Gazeta Współczesna - Gospodarkę oddam synowi