Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 30 marca 2023 napisz DONOS@

Chorały gregoriańskie w Łomży

Główne zdjęcie
Marcin Bornus-Szczyciński

Po raz kolejny w Łomży rozpoczęły się warsztaty chorału gregoriańskiego. Zajęcia prowadzi znany polski kantor Marcin Bornus Szczyciński. Ich zwieńczeniem będzie Immaculata Beatae Bariae Virginae czyli łacińskie nabożeństwo na Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, które w sobotni wieczór będzie celebrowane w łomżyńskiej Katedrze.

W warsztatach chorałowych, które w piątek wieczorem odbywają się w budynku Wyższego Seminarium Duchownego, a jutro (w sobotę w godz. 10.00 – 12.00) będą prowadzone w Szkole Podstawowa nr 7 (sala 48) uczestniczą przede wszystkim alumni WSD wraz z uczniami i absolwentami „siódemki” związanymi z zespołem Voci Unite. To oni też, pod kierownictwem kantora Marcina Bornus-Szczycińskiego zaśpiewają w czasie sobotniego nabożeństwa po łacinie.
Jak podkreśla Katarzyna Szmitko współorganizatorka tego przedsięwzięcia seminaryjna Schola Gregoriańska i Voci Unite pierwszy raz zaśpiewały Immaculata w łomżyńskiej Katedrze w 2004 roku, wówczas nabożeństwo celebrował J.E. Biskup Łomżyński Stanisław Stefanek. Później nabożeństwo sprawowano w Klasztorze Kapucynów i „Małym Kościółku” przy seminarium.  
W sobotę w modlitwę po łacinie będzie mógł się włączyć każdy, nawet jeśli dotychczas nigdy nie modlił się w tym języku.
- Każdy kto przyjdzie do Katedry otrzyma tekst modlitwy po łacinie i polskie tłumaczenie i będzie mógł się włączyć w nasz śpiew – zachęca do udziału w nabożeństwie Katarzyna Szmitko. - Spotkałam się z opiniami różnych ludzi, którzy nawet nie są muzykami, a w trakcie takiego nabożeństwa, nie wiadomo skąd, zaczynali się włączać, nucić, podśpiewywać... Czyli ten śpiew jest ukształtowane w pewne figury muzyczne, które ludziom wydają się znajome i swojskie – dodaje Szmitko, która od kilkunastu lat prowadzi słynny w całym kraju zespół muzyki dawnej Voci Unite.
Ci którzy chcieliby swoich sił „w łacinie” spróbować nieco wcześniej mogą przyjść na warsztaty prowadzone przez Marcina Bornus-Szczycińskiego i tu wraz z „zawodowymi” śpiewakami nieco poćwiczyć. Udział w warsztatach jest bezpłatny.

Dodajmy, że w ramach projektu „Powrót do tradycji – śpiewamy chorał gregoriański” zespoły kierowane przez ks. Szczepana Dobeckiego oraz przez Katarzynę Szmitko przygotowały, wraz z wybitnymi polskimi muzykami, następujące uroczystości: Immaculata B.M.V., Sanctissima Trinitatis, Pentecostes oraz Improperia. Te ostatnie od wielu lat śpiewane są w Katedrze w Wielkopiątkowy Wieczór.

Sobotnia Immaculata Beatae Bariae Virginae rozpocznie się w Katedrze łomżyńskiej o godzinie 18.00.

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę