piątek, 18 października 2019 napisz DONOS@

Duńczycy zwalniają pracowników Browaru Łomża

Rano przed budynkiem biurowca Browaru Łomża odbyła się pikieta grupy pracowników. W ten sposób demonstrowali oni swoje niezadowolenie ze zwolnienia z pracy 25 osób. To pierwsze duże zwolnienia w zakładzie od czasu przejęcia kontroli nad firmą przez duńską Royal Unibrew. Zwolnienia w Browarze Łomża nie są zwolnieniami grupowymi, bo do przekroczenia ustawowej granicy brakuje jeszcze jednego wypowiedzenia....

Poranna pikieta przed biurowcem Browaru Łomża
Poranna pikieta przed biurowcem Browaru Łomża
Maciej Rybicki dyrektor generalny  Royal Unibrew Polska rozmawia z pracownikami Browaru Łomża
Maciej Rybicki dyrektor generalny Royal Unibrew Polska rozmawia z pracownikami Browaru Łomża
Przedstawiciele działających w firmie związków zawodowych twierdzą, że nie byli wcześniej informowali o zamiarze zwolnień. Dopiero wczoraj wieczorem, gdy pierwsi pracownicy otrzymywali wypowiedzenia, zaproszono ich na spotkanie podczas którego poinformowano o zwolnieniach, ale nie ujawniono kogo one będą dotyczyły.
Jerzy Klepacki przewodniczący zakładowej OPZZ Konfederacja Pracy podkreśla, że nic zwolnień nie zapowiadało. Jeszcze dwa tygodnie temu kierownictwo firmy obiecało rozwój.
- Zostaliśmy zaskoczeni przed tygodniem brakiem premii za październik i wczoraj wypowiedzeniami. Czyli, po pięknych obietnicach dwa szoki – mówi Klepacki.
Henryk Piekarski, szef łomżyńskiego oddziału NSZZ Solidarność, sposób wręczenia wypowiedzeń pracownikom Browaru Łomża nazywa skandalem, „duńskim sposobem rozmów z pracownikami” i mówi, że najprawdopodobniej związki zawodowe poinformują o tym prokuraturę.
- Wczoraj pracownicy otrzymywali do podpisu porozumienia, w których jest napisane, że sami chcieli odchodzić z tej firmy. Dziś oświadczają oni, że podpisywali to pod presją i nie do końca dano im możliwość przeczytania tego co podpisują – mówi Piekarski.

Tymczasem Maciej Rybicki dyrektor generalny  Royal Unibrew Polska podkreśla, że zwolnienia pracowników odbywają się zgodnie z prawem. Redukcje zatrudnienia w Browarze Łomża tłumaczy restrukturyzacją firmy,  sezonowością produkcji piwa i koniecznością zwiększenia wydajności.
W oświadczeniu przekazanym dziennikarzom czytamy:
„Kadra działu sprzedaży i produkcji zostanie zatrzymana, wraz z funkcjami wspierającymi, podobnie jak i zredukowana kadra administracyjna w Łomży zapewniająca wsparcie. Wszystkie funkcje w niedalekiej przyszłości zostaną połączone z funkcjami Royal Unibrew pod głównym zarządem Macieja Rybickiego.
Oznacza to, iż wybrani pracownicy zostaną poproszeni o przeniesienie do nowej wspólnej siedziby w Warszawie. Niestety będziemy zmuszeni zwolnić za porozumieniem kliku pracowników administracyjnych, jak również przeprowadzić redukcję zatrudnienia w dziale produkcji – głównie w związku z sezonowością i koniecznością zwiększenia wydajności.(...)”


Wczoraj z pracy w Browarze Łomża i grupie Royal Unibrew odszedł także dotychczasowy dyrektor zakładu Andrzej Rutkowski. Przed przejęciem firmy przed Duńczyków - Rutkowski przez ponad trzy lata był prezesem Browaru.

 
180410021817.gif
190904015236.gif
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę