Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 18 czerwca 2024 napisz DONOS@

poniedziałek 12.07.2004

Gazeta Wyborcza - Rękopisy z Łomży w sieci Gazeta wyborcza - Podlasie. Zarejestrowano 2,5 tys. unijnych samochodów Gazeta Wyborcza - 63. rocznica mordu w Jedwabnem Gazeta Wyborcza - Zwycięstwo ŁKS-u w sparingu Gazeta Współczesna - Tiry na tunelu Gazeta Współczesna - Elektroniczne oszczędzanie

Gazeta Wyborcza - Rękopisy z Łomży w sieci
Kilkusetletnie podlaskie rękopisy możemy już studiować w internecie. Nie ruszając się z domu, odcyfrujemy np. skargę mieszkańców łomżyńskiego szpitala na miejscowego księdza sprzed 400 lat. Albo w ręcznie kaligrafowanym spisie sprawdzimy, ile "krzeseł płótnem powleczonych" posiadała 200 lat temu Kasa Departamentu Łomżyńskiego
Wszystko to znajdziemy w serwisie "Miasta w dokumencie archiwalnym", działającym od niedawna na portalu www.polska.pl. A w nim - wirtualną prezentację polskich miast i miasteczek, które niegdyś stanowiły znaczące centra kulturalne i gospodarcze Rzeczypospolitej, z biegiem lat jednak straciły na znaczeniu. Kilka miesięcy temu pisaliśmy, że w serwisie - prezentującym wówczas osiem miejscowości (m.in. Bochnię, Leżajsk, Czerwińsk, Wartę) - znalazł się nasz Zabłudów. Niedawno do tej gromadki dołączyła Łomża, w w planach jest też prezentacja Wasilkowa. Łomżyński serwis powstał dzięki współpracy specjalistów - Archiwum Państwowego w Łomży, Archiwum Akt Dawnych oraz Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej. Jest częścią ogólnopolskiego projektu.
więcej: Gazeta Wyborcza - Rękopisy z Łomży w sieci

Gazeta wyborcza - Podlasie. Zarejestrowano 2,5 tys. unijnych samochodów
Już ponad 2,5 tys. używanych aut sprowadzili Podlasianie po wejściu Polski do Unii Europejskiej. A tempo rośnie. W czerwcu przywieziono ich cztery razy więcej niż w maju
Jak się okazuje, najbardziej aktywni w sprowadzaniu takich aut są mieszkańcy Suwałk i Łomży - na teren działania suwalskiej "skarbówki" trafiło 405 wozów, a łomżyńskiej - 350. Wraz ze wzrostem liczby sprowadzanych aut, rośnie też ilość zapytań w urzędach skarbowych, jak prawidłowo dopełnić wszelkich związanych z tym formalności.
więcej: Gazeta wyborcza - Podlasie. Zarejestrowano 2,5 tys. unijnych samochodów

Gazeta Wyborcza - 63. rocznica mordu w Jedwabnem
Jesteśmy tutaj po to, by pamiętać i modlić się razem do Boga, bez wielkich słów. By taka tragedia więcej nie miała miejsca - powiedział wczoraj w Jedwabnem rabin Warszawy i Łodzi Michael Schudrich
- Jesteśmy tutaj po to, by pamiętać i modlić się razem do Boga bez wielkich słów. By taka tragedia więcej nie miała miejsca - mówił rabin Warszawy i Łodzi Michael Schudrich. 10 lipca 1941 r. grupa Polaków z inspiracji Niemców zamordowała tu co najmniej 340 Żydów - 300 osób spalono żywcem w stodole, 40 osób zabito wcześniej. W końcu czerwca śledztwo w tej sprawie zostało już prawomocnie umorzone, bo nie znaleziono innych żyjących sprawców zbrodni niż ci, którzy już za nią odpowiedzieli po wojnie.
więcej: Gazeta Wyborcza - 63. rocznica mordu w Jedwabnem

Gazeta Wyborcza - Zwycięstwo ŁKS-u w sparingu
Beniaminek trzeciej ligi z Łomży rozegrał w sobotę pierwszy sparing w okresie przygotowawczym. Podopieczni Tadeusza Gaszyńskiego pokonali 2:1 Wigry Suwałki
Po tym meczu trener Gaszyński zrezygnował z usług przebywającego w ŁKS-ie na testach Sławomira Gołębiewskiego (Sparta Brodnica). Nie wiadomo co będzie dalej z bramkarzem Danielem Iwanowskim, który miał wrócić na sobotę z Kozienic, ale bez żadnego informowania nie pojawił się w Łomży. Wciąż z zespołem będą trenowali pomocnicy Mariusz Marczak (Okęcie Warszawa) i Marcin Stanisławski (Stal Głowno) oraz napastnicy Wojciech Rozkwitalski (Kolporter Kielce) i Piotr Burski (SMS Łódź). Dziś do ŁKS-u dołączą ponadto dwaj piłkarze z Mlekovity Wysokie Mazowieckie.
więcej: Gazeta Wyborcza - Zwycięstwo ŁKS-u w sparingu

Gazeta Współczesna - Tiry na tunelu
Stabilność grobli przy moście, łączącym Łomżę i Piątnicę, mogła zostać naruszona. Bobrza rodzina wyryła bowiem w nasypie sieć podziemnych korytarzy.
Bobry pojawiły się w starorzeczu przy moście wiosną. Mieszkają w jeziorkach po jednej stronie, żerują po drugiej. Kilka dni temu służby miejskie odkryły kilkanaście głębokich dziur po obu stronach drogi.
– Taka jest natura bobra, że kopie tunele, którymi przenosi pożywienie lub w których odpoczywa – tłumaczy Barbara Synow z Łomżyńskiego Parku Krajoznawczego Doliny Narwi. – Tunele są zazwyczaj bardzo długie i mają kilka wyjść, ze względu na bezpieczeństwo. Bobry są bardzo płochliwe. Ulica jest dla nich zaporą nie do przebycia.
Opinia specjalistów zaniepokoiła drogowców. Oznacza bowiem, że w grobli prawdopodobnie powstała sieć podziemnych korytarzy i konstrukcja drogi została osłabiona. Rozpoczęto wypełnianie dziur betonem w celu wzmocnienia grobli. W tunele wlano 5 msześc. betonu.
– Wydaliśmy na to już 15 tys. zł – mówi Marcin Skawski, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Łomży. – To wszystko na nic, bo bobry robią nowe dziury. Czeka nas poważny wydatek, związany z usunięciem szkód. Musimy działać szybko.
więcej: Gazeta Współczesna - Tiry na tunelu

Gazeta Współczesna - Elektroniczne oszczędzanie
Radni Łomży przyjęli propozycję Urzędu Miasta, aby otrzymywać – zamiast papierowych dokumentów z materiałami na sesję – płyty CD. W ten sposób ratusz obniża koszty utrzymania Rady Miasta.
Na czerwcową sesję radni otrzymali kilkaset stron dokumentów. Mieli w nich bowiem trzy ważne dla miasta opracowania, niezbędne m.in. do aplikacji środków unijnych. Koszt jednego kompletu materiałów na sesję to kilkadziesiąt zł. Kompletów biuro rady przygotowuje zazwyczaj ponad 50 – poza radnymi otrzymują je też przewodniczący rad osiedli, szefowie jednostek miejskich.
– To są bardzo wysokie koszty – mówi Marcin Sroczyński, wiceprezydent Łomży. – Skopiowanie jednej strony to 10 gr. Łatwo pomnożyć to przez ilość stron i kompletów. A koszt jednej płyty CD to 1,2 zł.
Radni przyjęli propozycję wiceprezydenta, aby materiały otrzymywać na płytach. Uznali, że to i oszczędnie, i proekologicznie: na ich papiery trzeba wycią
więcej: Gazeta Współczesna - Elektroniczne oszczędzanie

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę