Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 31 marca 2023 napisz DONOS@

Biskup Stefanek zapewnia, że nie współpracował z SB

„Nigdy, w żadnej formie, nie współpracowałem ze służbą bezpieczeństwa” - napisał bp Stanisław Stefanek w słowie do wiernych w sprawie doniesień prasowych o rzekomej współpracy ze służbą bezpieczeństwa, które ma być odczytane w kościołach diecezji w najbliższą niedzielę. Biskup informuje diecezjan, że był „ostrzegany przez znajomych o możliwości ataku”, a „w ostatnim czasie pojawiły się także z innej strony próby szantażu”.

Treść listu biskupa Stanisława Stefanka do wiernych diecezji łomżyńskiej, w piątek wieczorem został opublikowany na stronie internetowej Kurii Łomżyńskiej.  Jednocześnie opublikowano tu także „Słowo solidarności z pasterzem Kościoła Łomżyńskiego” podpisane przez  biskupów Pomocniczego i Seniora oraz Kapłanów Kościoła Łomżyńskiego.  Oto pełne treści obu listów.

SŁOWO BISKUPA ŁOMŻYŃSKIEGO DO WIERNYCH W SPRAWIE DONIESIEŃ PRASOWYCH O RZEKOMEJ WSPÓŁPRACY ZE SŁUŻBĄ BEZPIECZEŃSTWA

Moi Bracia i Moje Siostry!
Od poniedziałku, 12 listopada, pojawiły się w prasie lokalnej Wielkopolski, a także dziennikach naszego regionu informacje o mojej rzekomej współpracy ze służbą bezpieczeństwa PRL.
 Dziennikarz powołuje się na znalezione w archiwach notatki funkcjonariuszy SB z lat 70-tych i rozmowę ze mną przeprowadzoną w ostatnich tygodniach w Łomży.
 Podpisany pod tekstem dziennikarz zjawił się w domu biskupim z prośbą
 o przekazanie wyjaśnień na temat „inwigilowania Księży Chrystusowców przez władze komunistyczne.” Szeroko opowiadał przy tym o swojej przyjaźni z moimi zakonnymi współbraćmi, których wymienił z imienia i nazwiska.
 Udzieliłem informacji na temat przesłuchań, jakim byłem poddawany jako zastępca przełożonego generalnego, a także innych form nękania naszego zakonu między innymi przez szantażowanie alumnów Seminarium Chrystusowców.
 Odpowiednio zinterpretowane niektóre fragmenty mojej relacji o treści przesłuchań ubeckich i odniesienia do faktów mnie nieznanych opatrzono jednoznacznie brzmiącym nagłówkiem doniesienia „Biskup Stanisław Stefanek przyznaje się do korzystania z pomocy SB.”
 Pod koniec poinformowano czytelników, że jestem „jednym ze stałych bywalców mediów ojca Rydzyka”, że jestem „obrońcą Arcybiskupa Wielgusa.”
 Moi Bracia i Moje Siostry!
 Sprawą odpowiedzialności mediów za kłamstwa i naruszenie dóbr osobistych zajmuje się jedna z warszawskich kancelarii adwokackich. Natomiast do Was, rodziny diecezjalnej, której służę od 11 lat – 17 listopada przypada rocznica mojego ingresu do Łomżyńskiej Katedry – kieruję słowa wyjaśnienia i prośby.
 Nigdy, w żadnej formie, nie współpracowałem ze służbą bezpieczeństwa.
 Informuję, że po rezygnacji Ks. Arcybiskupa Wielgusa z posługi metropolity warszawskiego byłem ostrzegany przez znajomych o możliwości ataku na mnie za moje wypowiedzi. W ostatnim czasie pojawiły się także z innej strony próby szantażu.
 Was natomiast proszę o modlitwę o opamiętanie się tych biednych naszych braci, którzy w dalszym ciągu służą kłamstwu i niszczeniu ludzkich sumień; proszę także
 o modlitwę za mnie, abym – wiedziony pokusą spokoju i poklasku na salonach – nie stał się zakładnikiem mediów i nie przestał służyć w prostocie serca Wam, Dzieciom Kościoła Łomżyńskiego, głoszeniem prawdy Ewangelii.

 Z serca wszystkim błogosławię.
 + Stanisław Stefanek TChr
 Biskup Łomżyński
Łomża, dnia 16 listopada 2007 r.
Święto Matki Bożej Miłosierdzia

 
SŁOWO SOLIDARNOŚCI Z PASTERZEM KOŚCIOŁA ŁOMŻYŃSKIEGO
W ostatnim czasie dostrzegamy znowu nasilającą się falę pomówień skierowanych pod adresem kapłanów i biskupów Kościoła Katolickiego w Polsce. W sposób niezwykle złośliwy media rozpowszechniają wiadomości nieprawdziwe albo wątpliwe uznając je za prawdę, a przy tym wyrządzając krzywdę adresatom. Jest to zaplanowana akcja, której celem jest ośmieszenie i skompromitowanie przedstawicieli Kościoła mających niekwestionowany autorytet w społeczeństwie polskim.
 Przedmiotem ostatnich pomówień stał się Pasterz Kościoła Łomżyńskiego, Biskup Stanisław Stefanek. Te same środki przekazu, do których Biskup Stefanek odnosi się z wielką życzliwością wielokrotnie udzielając wywiadów na różne tematy, zwłaszcza dotyczące rodziny, życia nienarodzonych czy spraw polityczno-społecznych, dziś poniżają autorytet i godność biskupią oraz preparują kłamstwa o rzekomej współpracy Biskupa ze służbą bezpieczeństwa.
 Biskup Pomocniczy i Biskup Senior oraz pracownicy centralnych instytucji diecezji: Kurii Diecezjalnej, Sądu Biskupiego, Wyższego Seminarium Duchownego, profesorowie i alumni tej Uczelni, a także kapłani pracujący w duszpasterstwie i kapłani seniorzy, jak również bracia i siostry zakonne wyrażamy głębokie ubolewanie i składamy protest przeciwko niesprawiedliwemu oskarżeniu naszego Pasterza o współpracę z SB. Znając swego Biskupa od ponad jedenastu lat możemy zaświadczyć o jego zatroskaniu o Kościół lokalny jak i powszechny, o umiłowanie Ojczyzny i każdego, nawet najbardziej pokrzywdzonego człowieka. Dlatego jesteśmy przeświadczeni o jego niewinności. Solidaryzujemy się ze swym Pasterzem, modlimy się za niego i prosimy Boga przez przyczynę Maryi, Matki Pięknej Miłości o cierpliwość dla niego i hart ducha, a dla osób poniżających godność biskupią o opamiętanie i nawrócenie.
 
 Biskup Pomocniczy i Biskup Senior
 oraz Kapłani Kościoła Łomżyńskiego
 Łomża, dnia 16 listopada 2007 r.
210204100642.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę