Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 09 czerwca 2023 napisz DONOS@

Będzie podwyżka opłat za wodę i ścieki

W przyszłym roku łomżanie więcej zapłacą do kasy Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji. Należąca do miasta spółka podnosi ceny usług. Choć formalnie nowe stawki muszą jeszcze zaakceptować łomżyńscy radni, to faktycznie podwyżka jest już przesądzona. Woda zdrożeje o 12 groszy, ścieki o 11 gr., ale najbardziej do góry podskoczy tzw. opłata abonamentowa za licznik - z 1,22 zł na 5,35 zł.

Od nowego roku łomżanie za każdy 1 metr sześcienny (1000 litrów) wody wylanej z kranu zapłacą 2 zł i 35 groszy. Odprowadzanie ścieków jest droższe. Za 1000 litrów trzeba będzie zapłacić 3 zł i 96 gr.
Jak wyjaśnia Gilbert Okulicz Kozaryn wiceprezes MPWiK podwyżka wynosi ok. 4%. Oznacza to, że przeciętna rodzina mieszkająca bloku będzie musiała zapłacić o około 2 zł miesięcznie więcej niż dotychczas.
Znacznie większy wzrost opłat na rzecz MPWiK odczują natomiast mieszkańcu domków jednorodzinnych. W tym wypadku miesięcznie trzeba będzie zapłacić więcej o około 6 zł. O ile w blokach opłata „za licznik” jest rozkładana równomiernie pomiędzy kilkudziesięciu, a nierzadko kilkuset mieszkańców bloku, to w domkach jednorodzinnych licznik jest zamontowany w każdym z nich. Ta opłata wzrasta zaś drastycznie z 1,22 zł na 5,35 zł.
MPWiK gwałtowny wzrost tej opłaty tłumaczy tym, że spośród około 4 tysięcy liczników, które są zamontowane w mieście, w blisko 150 przypadkach odczyty są „zerowe” a w dalszych 500 rachunki wystawiane przez spółkę nie przekraczają 20 zł.

Na pocieszenie mieszkańcom domków jednorodzinnych pozostaje świadomość, że oni muszą płacić za tyle zużytej wody ile wskazał licznik. W przypadku mieszkańców bloków, spółdzielnie dodatkowo ustaliły tzw. „współczynniki”, przez które są mnożone odczyty z mieszkaniowych wodomierzy, co „podnosi rachunki” o kilkanaście, a czasami i kilkadziesiąt procent.

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę