Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 18 lipca 2024 napisz DONOS@

poniedziałek 12.11.2007

Gazeta Współczesna - Patriotyzm w oczach najmłodszych Gazeta Współczesna - Księżna Łomżyńska Gazeta Współczesna - Ludowcy chcą władzy Gazeta Wyborcza - Nie wystarczy pieniędzy dla rolników

Gazeta Współczesna - Patriotyzm w oczach najmłodszych
W miejscach pamięci narodowej i na mszach św. łomżanie uczcili Dzień Niepodległości.
Najmłodsi malują, recytują i śpiewają, przez zabawę uczą się patriotyzmu. Dorośli Dzień Niepodległości uczcili tradycyjnie złożeniem kwiatów i apelem poległych.
Godłem Polski jest orzeł biały, który jest cały biały - tłumaczy Adaś z przedszkola nr 9 w Łomży. - Ma złotą koronę i dziób - dodaje jego kolega.
Członkowie Grupy Rekonstrukcyjnej 33. Pułku Piechoty Strzelców Kurpiowskich w Łomży oraz łomżyńscy harcerze przez dwa dni uczyli najmłodszych z przedszkola nr 9 w Łomży, co to jest patriotym i dlaczego wywieszamy flagi właśnie 11 listopada.
Patriotyzm dla najmłodszych
- O patriotyzmie trzeba mówić na każdym etapie rozwoju dziecka - tłumaczy Tomasz Nidzgorski, wychowawca w przedszkolu nr 9 w Łomży. - Nie ukrywam, to niełatwa sztuka, bo patriotyzm dla nich to pojęcie abstrakcyjne. Dlatego trzeba je sprowadzać do tego, co dzieci znają. Dla nich patriotyzm to kochany kwiatek, kolega z przedszkola, którego muszą szanować, mundur żołnierza, godło i flaga.
Przedszkolaki przez dwa dni uczyły się pieśni patriotycznych. Pomagała im w tym rodzina Lewiarzy, która poprowadziła karaoke i razem z maluchami śpiewała pieśni patriotyczne, harcerskie i turystyczne. Gromada Zuchowa Pszczółki złożyła przysięgę zuchową. Rozstrzygnięto także konkurs plastyczny "Polska w moich oczach", w którym udział wzięły dzieci z całej Łomży.
więcej: Gazeta Współczesna - Patriotyzm w oczach najmłodszych

Gazeta Współczesna - Księżna Łomżyńska
Donata Godlewska laureatką dorocznej nagrody za osiągnięcia w dziedzinie kultury.
Najważniejsze, gdy człowiek ma przyjaciół i może na nich liczyć.
Jest autorką pierwszej po wojnie monografii Łomży. Nakładem Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej ukazała się właśnie trzecia edycja książki "Łomża - dzieje miasta od czasów najdawniejszych do rozbiorów Rzeczypospolitej". Dwie poprzednie zniknęły z półek w ekspresowym tempie. Napisała jeszcze kilka innych książek o historii Łomży. - Nikt nie zna lepiej jej rodzinnego miasta - powiedział prof. Adam Czesław Dobroński. Przez ponad 30 lat kierowała pracami Archiwum Państwowego w Łomży. Stypendystka Uniwersytetu w Lund (Szwecja). Autorka setek artykułów w wydawnictwach specjalistycznych i regionalnych.
Donata Godlewska to niezwykle skromna postać i wielka osobowość. Niepodważalny autorytet. Człowiek bardzo przyjazny ludziom, zawsze gotowa pomagać innym. Honorowy Obywatel Łomży i Honorowy Członek Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej.
więcej: Gazeta Współczesna - Księżna Łomżyńska

Gazeta Współczesna - Ludowcy chcą władzy
Region. Wojewoda podlaski będzie z PO, marszałek województwa zapewne też. Ale w politycznej układance na Podlasiu wiele zależy od PSL-u i ambicji jego działaczy.
Ludowcy mieli nadzieję, że to im przypadnie stanowisko wojewody. Po sobotnim posiedzeniu Rady Krajowej PO Robert Tyszkiewicz, szef podlaskich struktur tej partii, postawił jednak sprawę jasno:
- Stanowisko całej Platformy jest takie, że wojewodą w województwie podlaskim powinien być przedstawiciel PO - stwierdził.
- Liczyliśmy na to, że PSL może dostać wojewodów w regionach, w których PO przegrała z PiS-em. Ale okazuje się, że PSL może liczyć na stanowisko wojewody tylko tam, gdzie nie rządzi w samorządzie województwa, czyli nie u nas - powiedział w sobotę Adam Dobroński, szef podlaskiego PSL-u.
O tym, kto może zostać wojewodą, oficjalnie nikt nie chce mówić. Ustaliliśmy, że wbrew medialnym doniesieniom niewielkie szanse ma na to Sławomir Snarski, starosta bielski.W urzędzie wojewódzkim może natomiast znaleźć się Wojciech Borzu-chowski z PSL-u (wcześniej PiS), który będzie prawdopodobnie kandy- datem tej partii na wicewojewodę.
Ale nie urząd wojewódzki będzie miejscem zaskakujących roszad politycznych.Wiele wskazuje na to, że w sejmiku powstanie nowa koalicja, z POi PSL-em na czele. Jednak obie te partie, nawet razem z radnymi lewicy, mają za mało głosów, by odwołać obecnego marszałka z PiS-u. Trwają więc rozmowy z tymi radnymi z PiS-u, którzy są zainteresowani przejściem do innych klubów.
Do zmian jednak nie dojdzie, jeśli PSLnie wycofa się w sejmiku z obecnego porozumienia z PiS-em. A choć władze PSL-u są do tego skłonne, to przynajmniej część członków 5-osobowego klubu ludowców liczy na osobiste profity w zamian za poparcie nowej koalicji.
więcej: Gazeta Współczesna - Ludowcy chcą władzy

Gazeta Wyborcza - Nie wystarczy pieniędzy dla rolników
W sobotę zakończyło się przyjmowanie wniosków o unijnie fundusze na modernizację gospodarstw. Wcześniej rolnicy przez tydzień czekali w społecznej kolejce. W piątek i sobotę mogli składać wnioski. Obeszło się bez incydentów. Dotacje dostanie mniej niż połowa chętnych.
Na Podlasiu do rozdania jest 28 mln euro. Zakładano, że dotacje dostanie tysiąc osób, teraz wiadomo, że około 600. Każdy rolnik może liczyć nawet na 300 tys. zł na zakup maszyn, sprzętu rolniczego czy rozbudowę gospodarstwa.
Chętnych z całego województwa obsługiwał tylko jeden oddział Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa - w Białymstoku. W piątek na otwarcie biura czekało ponad 1400 rolników. Agencja miała być czynna od godz. 8.15 do 22, ale przedłużono pracę do północy. Mimo to nie wszyscy zdążyli złożyć wnioski, w sobotę stało w ogonku jeszcze kilkaset osób. Nie było kłótni i przepychanek. W sumie do godz. 16.15, do której miała pracować agencja, przyjęto 1286 wniosków. Znów przedłużono pracę urzędników, żeby obsłużyć wszystkich chętnych.
- Limit pieniędzy, czyli 120 proc. przeznaczonej sumy, został przekroczony już w sobotę o godz. 9.50 przy 795 wniosku - powiedział nam Bogdan Domagała, dyrektor podlaskiego oddziału ARiMR.
więcej: Gazeta Wyborcza - Nie wystarczy pieniędzy dla rolników


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę