Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 29 stycznia 2023 napisz DONOS@
wiadomość pochodzi z www.tvp.pl

Wojewoda nakazał zwrot dotacji

Zwrot prawie 3 milionów dotacji unijnej na budowę wodociągu nakazał wojewoda podlaski gminie Rajgród. Bo przy realizacji tej inwestycji stwierdzono wiele nieprawidłowości. Pracę stracili już urzędnicy nadzorujący inwestycję. Ale gmina liczy, że eksperci pozwolą jej obronić się przed nakazem wojewody.

W gminie Rajgród zaledwie co trzecia wieś ma bieżącą wodę. Tymczasem to właśnie wodociągi są rolnikom najbardziej potrzebne. Stan wód jest niski, a woda ze studni nie nadaje się do picia. Kosiły jako jedna z dziewięciu wsi zyskały wodociąg w ubiegłym roku. Jak mówi Małgorzata Stępkowska, sołtys wsi Kosiły - No bardzo jest potrzebny. Były lata, że wody nie było. Teraz się udało i bardzo jesteśmy zadowoleni, że w końcu mamy tę wodę.

Inwestycja kosztowała gminę cztery i pół miliona złotych i była możliwa wyłącznie dzięki dotacjom z funduszy unijnych. Za te pieniądze zbudowano trzydzieści kilometrów wodociągu. To największe przedsięwzięcie w gminie w ciągu ostatnich lat i pierwsze, współfinansowane przez Unię Europejską. Jak mówi Krzysztof Chrościelewski, mieszkaniec wsi Kosiły - Woda jest zdrowa. Najważniejsze, że nie ma tych azotynów, azotanów, bo wiadomo, to my pijemy, ale i krowy, cielęta i jest chore bydło.

Ale to, co cieszy rolników, przysporzyło kłopotów gminie. Urząd Kontroli Skarbowej wykazał, że inwestycję wykonano z naruszeniem przepisów, między innymi o zamówieniach publicznych. Wodociąg jest też dłuższy, niż zaprojektowano, pojawiły się nieprzewidziane w planach przyłącza. Wojewoda nakazał zwrot dotacji. - Wszystkie inwestycje powinny być prowadzone zgodnie z przepisami prawa polskiego i unijnego, tu zarzutów jest bardzo dużo – powiedział Jarosław Worobiej z Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Decyzja wojewody oznacza paraliż finansów gminnych, które i tak są w nienajlepszej kondycji. Gmina spłaca kredyty zaciągnięte na budowę gimnazjum. Teraz, żeby oddać unijne pieniądze musiałby wziąć kolejny kredyt. Jak mówi Czesław Karpiński, burmistrz Rajgrodu - Gdyby doszło do zwrotu dotacji, oznaczałoby to funkcjonowanie gminy bez inwestycji na przyszłe lata.

Burmistrz zwolnił urzędników nadzorujących inwestycję. Poprosił też o opinię niezależne instytucje kontrolujące finanse publiczne. Ostateczna decyzja w tej sprawie należy do prezesa Urzędu Zamówień Publicznych.

źródło: Obiektyw

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę