Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 25 listopada 2024 napisz DONOS@
wiadomość pochodzi z www.onet.pl

Kwesta na zabytkowym cmentarzu w Łomży

Ponad 32 tys. złotych zebrali wolontariusze kwestujący na zabytkowym cmentarzu w Łomży (Podlaskie) - poinformował Józef Babiel z Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej. Dochód w całości będzie przeznaczony na ratowanie zabytkowych nagrobków. W kweście, jak co roku, udział wzięli harcerze, dziennikarze, władze miasta, byli i obecni posłowie pochodzący z Łomży, a także członkowie Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej, które organizuje akcję.

Łomżyńską nekropolię, jedną z najstarszych i najpiękniejszych w kraju, założono ponad 200 lat temu. Znajduje się tam około pół tysiąca zabytkowych nagrobków, wiele z nich wymaga pilnej renowacji. Pierwszą kwestę zorganizowano 23 lata temu. Jak powiedział Babiel, w ubiegłym roku kwestujący zebrali 27,5 tys. złotych. Pieniądze te zostały w znacznej części przeznaczone na pokrycie zobowiązań z roku 2006, kiedy to odnowiono kilkanaście nagrobków.

- W tym roku poddaliśmy renowacji cztery nagrobki z przełomu XIX i XX wieku: dwa kamienne nagrobki w głównej alei, poddaliśmy też ponownej konserwacji i zabezpieczeniu dwie figury Madonny w głównej alei, jedną płytę nagrobną, a także zabytkowe elementy nagrobka, w którym spoczęła pani Wiesława Szymańska, konserwator zabytków, która miesiąc temu zmarła i pochowana jest na starym cmentarzu - dodał Babiel.

Jak mówił, w pierwszej kolejności renowacji powinny być jeszcze poddane wartościowe żeliwne krzyże. Ich odnowienie, zdaniem Babiela, jest bardzo kosztowne, ponieważ trzeba je wysyłać do renomowanej warszawskiej pracowni, w której uzupełniane są ubytki materiału powstałe z biegiem czasu. Dodał, że między innymi dzięki pieniądzom zebranym w kwestach udało się odnowić już prawie wszystkie nagrobki figuralne.

Sławomir Zgrzywa z Urzędu Ochrony Zabytków w Łomży powiedział PAP, że dwa zabytki wymagające najpilniejszej renowacji to znajdujący się w głównej alei neobarokowy nagrobek Sędziego Pokoju - Benedykta Narbutta i jego żony Balbiny, pochodzący z połowy XIX wieku oraz żeliwna kapliczka grobowa datowana na koniec XIX wieku, pochodząca z dawnego cmentarza prawosławnego, potem przemianowanego na komunalny.

Północno-zachodni narożnik cmentarza komunalnego w 1978 roku wydzielono jako lapidarium, gdzie przeniesiono najbardziej zniszczone zabytki cmentarne. Znajduje się tu kilkadziesiąt nagrobków i żeliwnych krzyży, fragmenty ogrodzeń żeliwnych oraz właśnie owa żeliwna kapliczka grobowa.

Łomżyńska nekropolia powstała po upadku powstania kościuszkowskiego i jest jednym z najstarszych cmentarzy w Polsce. Spoczywają tam m.in. autor "Flory Polskiej" sławny botanik Jakub Waga (zm. 1872), pisarz Feliks Bernatowicz (zm. 1836) czy pierwszy archeolog północno-wschodniej Polski Alfons Budzyński (zm. 1855).

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę