Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 31 marca 2023 napisz DONOS@

Półtonowa Hanka zasiądzie na Farnej

Główne zdjęcie
projekt pomnika ławki Hanki Bielickiej

Pół tony ma ważyć „pomnik ławka” Hanki Bielickiej, który na początku listopada przyjedzie do Łomży. Odlana z brązu Hanka Bielicka i jej ławeczka – wywołująca w mieście wiele kontrowersji - staną na ulicy Farnej, a 11 listopada – po uroczystej Mszy świętej z okazji Święta Niepodległości pomnik ma być uroczyście odsłonięty. O zbliżającej się „doniosłej” acz nieoczekiwanej chwili poinformował radnych podczas wtorkowej sesji prezydent Łomży Jerzy Brzeziński.

Hanka Bielicka (1915 – 2006) to niewątpliwie osoba, która zasłużyła się Łomży jak mało kto. Megagwiazda estrady, mimo tego, że większość życia spędziła w Warszawie, zawsze mówiła o sobie „łomżynianka”. Tu lubiła powracać... i po Jej śmierci, dla wszystkich było oczywiste, że Łomża musi Ją w sposób szczególny uczcić. Raptem kilka tygodni później radni miasta nadali Jej imię dwóm rondom przy Teatrze Lalki i Aktora. Kolejnym aktem uczczenia było nazwanie Jej imieniem wyremontowanej auli w budynku dzisiejszego II LO. Następnie ni z tego, ni z owego  pojawił się pomysł posadzenia Jej na ławce..  
Jeszcze w lipcu biuro prasowe ratusza twierdziło, że inicjatywę, upamiętnienia pomnikiem ławką „osoby naszej Honorowej Obywatelki, wysuwali przedstawiciele wielu środowisk społecznych i naukowych, m.in. działacze Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej i Jego Magnificencja Rektor Wyższej Szkoły Agrobiznesu.”
- Absolutnie Towarzystwo nie ma z tym nic wspólnego – jednoznacznie odcina się teraz  Wawrzyniec Kłosiński wiceprezes TPZŁ, którego mieliśmy okazje poinformować, że w listopadzie nastąpi odsłonięcie pomnika ławki Hanki Bielickiej. - My od początku sprzeciwialiśmy się aby Panią Hankę sadzać na ławce – dodaje.
Działacze Towarzystwa, które z Panią Hanką Bielicką utrzymywało – jak mało kto z Łomży - wyjątkowo ciepłe kontakty jest oburzone sposobem w jaki chce się upamiętnić tę wybitną „łomżyniankę”.  Wszystko związane z pomnikiem, choć mogłoby wydawać się, że jest robione  przy otwartej kurtynie, faktycznie rozgrywa się gdzieś z boku.
W kwietniu na stronie internetowej miasta pojawił się komunikat, że prezydent czeka na propozycje gdzie ławka z Hanką Bielicka mogłaby stanąć, a w lipcu w taki sam sposób zaprezentowano trzy wersje pomnika Hanki Bielickiej z ławką, z których można było wybrać tę wersję „najlepszą”.
Nie wiadomo, kto zdecydował o tym, że Pani Hanka Bielicka będzie siedziała, ani tak naprawdę jak to się stało, że na autora pomnika wybrano młodego rzeźbiarza z Zambrowa – studenta warszawskiej ASP, który przed kilku laty ukończył Liceum Plastyczne w Łomży.
- My chcieliśmy aby był ogłoszony normalny konkurs na projekt pomnika, aby w jego realizację zaangażowała się społeczność miasta. Nie rozumiem, czemu w Łomży tak niegodnie potraktowano Hankę Bielicką – komentuje Kłosiński. - Jestem przekonany, e na takiej ławce, z własnej woli,  Pani Hania nigdy by nie usiadła – dodaje.
- Naturalnej wielkości „pomnik ławkę” Hanki Bielickiej ufundowało trzech łomżyńskich biznesmenów związanych z Wyższą Szkołą Agrobiznesu – odpowiada ratusz i na nich zrzucając odpowiedzialność na wybór formy pomnika i wszystkiego co się z tym upamiętnieniem najsłynniejszej łomżynianki wiąże.
cz
wt, 30 października 2007 18:40
Data ostatniej edycji: wt, 30 października 2007 18:44:37

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę