Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 31 marca 2023 napisz DONOS@

Ks. Peszkowski – Honorowy Obywatel Łomży - nie żyje

Główne zdjęcie
Ks. kanonik Zdzisław Peszkowski w Łomży

W nocy zmarł kapelan Rodzin Katyńskich, ksiądz prałat Zdzisław Peszkowski. Miał 89 lat. Był jednym ostatnich świadków zbrodni sowieckich, dokonanych na Polakach po 17 września 1939 roku. W czerwcu ubiegłego roku ks. prałat Zdzisław Peszkowski odebrał tytuł Honorowego Obywatela Łomży. Rada Miasta nadała mu go na wniosek miejscowego oddziału Związku Sybiraków „za ocalenie od niepamięci”. Ś.p. ksiądz Peszkowski był także kanonikiem honorowym Kapituły Katedralnej Łomżyńskiej.

Honorowe Obywatelstwo Łomży ks. Peszkowski przyjął na Starym Runku  podczas uroczystej sesji z okazji 588 rocznicy nadania praw miejskich Łomży. Odbierając z rąk ówczesnego przewodniczącego Rady Miasta Macieja Głaza i prezydenta Łomży Jerzego Brzezińskiego pamiątkowy dyplom ks prałat Peszkowski podkreślał, że czuje się dumny mogąc o sobie powiedzieć łomżanin. - Kiedyś gdy księdzu Prymasowi (kardynałowi Stefanowi Wyszyńskiemu – dop. Red.) mówiono, że jest łomżyniakiem, to się z tego cieszył. I ja też się z tego bardzo cieszę, że nazwaliście mnie łomżyniakiem – mówi Peszkowski.
W krótkim wystąpieniu ks. prałat mówi, że jak przewraca się karty historii Łomży to pamięć rośnie... Podkreślał jednak, że historia musi być prawdziwa... - Tożsamość to zaś to kim jestem i nie ma żadnej taryfy ulgowej. Kim jestem dla Łomży, kim jestem dla Polski, kim jestem dla Kościoła – mówił kapłan.

Ś.p. ks. Peszkowski wielokrotnie gościł w Łomży spotykając się z Sybirakami i rodzinami katyńskimi, a także młodzieżą szkolną głosząc prawdę i miłość.

Ks. Zdzisław Peszkowski urodził się w 1918 r. w Sanoku. Tu ukończył szkołę powszechną i gimnazjum. Jako oficer w 1939 r. został wzięty do niewoli i osadzony w obozach w Kozielsku, Pawliszczewie, Griazowcu i Katyniu. Po wojnie studiował na Oxfordzie i uniwersytecie w Detroit. Był doktorem filozofii. Święcenia kapłańskie przyjął w 1954 r. w Detroit. Był wieloletnim wykładowcą teologii, literatury i języka polskiego na uczelniach amerykańskich. Jest autorem ponad stu pozycji wydawniczych z zakresu historii Polski, literatury, filozofii, dydaktyki, teologii i religii. Od roku 1994 ks. Peszkowski przebywał na stałe w Polsce. Jako kapelan Rodzin Katyńskich i Pomordowanych na Wschodzie zajmował się głównie działalnością na rzecz upamiętniania męczeńskiej śmierci Polaków oraz historii i miejsc martyrologii narodu polskiego.
cz
pon, 08 października 2007 07:03
Data ostatniej edycji: pon, 08 października 2007 07:12:08

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę