Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 26 marca 2023 napisz DONOS@

poniedziałek 05.07.2004

Kurier Poranny - Via Balitica - Nie tędy droga Kurier Poranny - Nie damy się okradać Gazeta wyborcza - Akt oskarżenia w sprawie Szeptela Gazeta wyborcza - Ranking najdroższych marek

Kurier Poranny - Via Balitica - Nie tędy droga
Ekolodzy wytoczyli najcięższe armaty. Sprawą przebiegu trasy Via Baltica zajęła się najbardziej znana na świecie organizacja ekologiczna - Greenpeace. - To zaczyna robić się po prostu śmieszne - komentuje Leszek Cieślik, burmistrz Augustowa, który od lat walczy o to, aby tiry przestały jeździć przez uzdrowiskowe i turystyczne miasto.
"Via Baltica - nie tędy droga" - pod tak zatytułowaną petycją działacze Greenpeace zbierali podpisy przez ostatnie dwa dni na Festiwalu Kultury Celtyckiej w Dowspudzie, koło Raczek (powiat suwalski).
- Wybraliśmy to miejsce nieprzypadkowo - mówi Joanna Pertkiewicz, rzecznik prasowy polskiego oddziału organizacji. - W pobliżu przepływa rzeka Rospuda, którą wkrótce ma przeciąć obwodnica Augustowa.
Greenpeace kwestionuje zarówno przebieg obwodnicy, jak i skierowanie trasy przez Biebrzański Park Narodowy. W tym drugim przypadku oznaczałoby to ominięcie Białegostoku. Via Baltica musiałaby wówczas przebiegać przez Łomżę.
więcej: Kurier Poranny - Via Balitica - Nie tędy droga

Kurier Poranny - Nie damy się okradać
Pora zacząć walczyć o swoje. Chcemy tyle pieniędzy na leczenie, co inni - zgodnym chórem krzyczą dyrektorzy szpitali, związkowcy i samorządowcy z Podlasia. Kroplą, która przelała kielich, był ostatni podział 170 milionów złotych. Z tej puli Podlasie dostało zaledwie 4,7 miliona.
- Te pieniądze są dzielone według zasad z kosmosu. Dlaczego lubelskie dostało 20 milionów złotych, łódzkie - 25, a my tylko 4,7? - denerwują się szefowie szpitali.
Zawsze mamy mniej
Długo mogą wyliczać przykłady na dyskryminowanie naszego województwa. Nasz szpital kliniczny ma 74 miliony złotych na rok leczenia. Podobny wielkością szpital w Lublinie - ponad 100 milionów. Województwo warmińsko-mazurskie ma o 50 milionów złotych więcej na lecznictwo szpitalne niż my. - A oni przecież nie mają ani szpitala psychiatrycznego, ani szpitali klinicznych! To my leczymy ich pacjentów! - zżyma się Jerzy Kamiński, szef Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego w Białymstoku.
więcej: Kurier Poranny - Nie damy się okradać

Gazeta wyborcza - Akt oskarżenia w sprawie Szeptela
Były prezes Szeptela Andrzej W., były prokurent Dariusz Z. i jeden z byłych udziałowców spółki Stanisław G. wkrótce zasiądą na ławie oskarżonych. Zarzuca się im narażenie spółki telekomunikacyjnej Szeptel na blisko 9 mln zł strat
Dopuścili się oni tego w latach 2001-2002. Swoimi decyzjami doprowadzili spółkę na skraj bankructwa.
W 2001 r. Szeptel uzyskał 78 mln zł z dodatkowej emisji akcji. Pieniądze miały być przeznaczone na inwestycje, m.in. na budowę linii światłowodowych. Do tej pory spółka miała tylko sieć telefoniczną w Łomży.
Wtedy władzę w Szeptelu przejęła trójka oskarżonych. Zamiast wydawać pieniądze zgodnie z planami inwestycyjnymi, przeznaczyli je na zakup akcji na giełdzie. Większość funduszy poszła na zakup walorów spółek, które były w bardzo trudnej sytuacji finansowej. Inwestycje okazały się nietrafione.
Niezgodnie planem inwestycyjnym nowe władze Szeptela wydały 14,5 mln zł. Jednak tylko 9 mln zł zostało uznanych jako strata spółki.
więcej: Gazeta wyborcza - Akt oskarżenia w sprawie Szeptela

Gazeta wyborcza - Ranking najdroższych marek
W gronie 150 najdroższych w Polsce marek znalazło się aż dziewięć podlaskich. Pierwszy tego typu ranking opublikowała "Rzeczpospolita"
Najwyższą pozycję wśród podlaskich marek na liście zajęła spółdzielnia mleczarska Mlekovita z Wysokiego Mazowieckiego - 18. miejsce - najlepsze w branży mleczarskiej. Wartość Mlekovity oszacowano ma 230,5 mln zł.
- Wysoka pozycja naszej marki świadczy niewątpliwie o trafności działań marketingowych i inwestycyjnych - mówi prezes spółdzielni Dariusz Sapiński.
Kolejna na liście podlaska marka to znów branża mleczarska - Łaciate. Należący do grajewskiego Mlekpolu znak wart jest 134,5 mln zł. Zaraz za nim jest Hoop z Bielska Podlaskiego (33. miejsce i wartość 130,8 mln zł). Na 48. wylądowała najpopularniejsza w kraju wódka Absolwent, produkowana przez białostocki Polmos. Niedaleko za wódką są papierosy - Jan III Sobieski produkowane przez British American Tobacco z fabryką w Augustowie. Kolejna podlaska mleczarnia - Piątnica - zajęła 70. miejsce, a browar Dojlidy - 87. Na 108. wylądowała żubrówka, a na 123. woda Arctic, której producentem jest Hoop.
więcej: Gazeta wyborcza - Ranking najdroższych marek


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę