Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 02 marca 2021 napisz DONOS@

Strażacy z Piątnicy nie wyjadą do pożarów?

Strażacy ochotnicy z Piątnicy grożą, że nie będą wyjeżdżać do akcji ratunkowych. To ich reakcja na zakaz wypłacania przez gminy strażakom ekwiwalentu pieniężnego za udział w akcjach ratunkowych. Jak podkreśla Edward Łada wójt Piątnicy i jednocześnie wiceprezes Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych strażacy poczuli się obrażeni. Za godzinę ratowania czyjegoś życia lub majątku gmina w Piątnicy płaciła im po 6 zł. Teraz nie może tego robić, a strażacy jak mówi wójt Łada poczuli się niepotrzebni w tym kraju i mówią że nie będą wyjeżdżać do akcji ratunkowych.


Pieniądze dostawali tylko strażacy, którzy brali udział w akcji dłuższych niż godzinę. Wójt Łada podkreśla, że gmin nigdy nie miały problemów z zabezpieczeniem w swoich budżetach pieniędzy na ekwiwalenty strażakom ochotnikom, bo w sumie są to niewielki wydatki. Teraz Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji stwierdziło, że przez ostatnie kilkanaście lat ekwiwalenty  wypłacane były niezgodnie z prawem.
- To kolejny głupi przepis – mówi otwarcie Edward Łada.
Wójt przypomina, że zupełnie niedawno zakończyło postępowanie się przed sądem w sprawie dwóch kierowców OSP w Piątnicy, od których KRUS domagał się blisko stu tysięcznego odszkodowania. Na szczęście sąd przyznał racje strażakom, a nie urzędnikom z KRUS.

Edward Łada jest przekonany, że groźby strażaków o tym, że nie będą wyjeżdżać do akcji ratunkowych nigdy nie zostaną zrealizowane. Podkreśla, że zna tych ludzi, bo sam jest też strażakiem ochotnikiem.
- Strażacy jak usłyszą głos syreny, to wyłączają myślenie i biegną ratować innych ludzi. Tylko, że nerwy dyktują nieraz takie ostre słowa, ale ja się temu nie dziwię – mówi Łada.
    
Dodajmy, że zakaz wypłacania ekwiwalentów dotyczy strażaków ochotników, którzy nie mogą udokumentować, że w trakcie akcji opuścili miejsce pracy czyli m.in. rolników, osób bezrobotnych i emerytów...

Na terenie powiatu łomżyńskiego jest ponad 1600 strażaków ochotników.
210204100642.gif

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę