Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 25 lutego 2021 napisz DONOS@

Renty strukturalne tylko do końca miesiąca?

Jeżeli tempo w jakim rolnicy składają wnioski o renty strukturalne utrzyma się na takim poziomie jak dotychczas sierpień będzie ostatnim miesiącem przyjmowania wniosków – mówi Leszek Droździel, prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Począwszy od końca czerwca rolnicy złożyli już ponad 6700 wniosków o przyznanie renty strukturalne. Dziennie wpływa ok. 100 – 120 takich wniosków, a do osiągnięcia przewidzianego na ten rok pułapu brakuje już tylko niewiele ponad 800.

Dotychczas najwięcej wniosków złożyli rolnicy w woj. Mazowieckim - ponad tysiąc, a najmniej w woj. lubuskim – raptem 64.

rzedstawiciele Agencji co prawda uspokajają rolników, że ci, którym nie uda się złożyć dokumentów teraz będą mieli taką szansę w następnym roku, ale na razie jednak nie wiadomo dokładnie, kiedy ruszyłby kolejny nabór.
Dodajmy, że od złożenia przez rolnika kompletnego wniosku ARiMR ma 40 dni na jego rozpatrzenie i wydanie postanowienia o spełnieniu warunków przez wnioskodawcę. Rolnik, który otrzyma postanowienie będzie musiał w ciągu pół roku udokumentować zbycie gospodarstwa i zaprzestać działalności rolniczej, następnie ARiMR ma 30 dni na wydanie decyzji przyznającej rentę strukturalną.

Podstawowa wysokość renty strukturalnej przyznawanej na nowych zasadach wynosić będzie 150 % najniższej emerytury. O renty mogą ubiegać się rolnicy, którzy ukończyli 55 lat, lecz nie osiągnęli wieku emerytalnego i nie mają ustalonego prawa do emerytury lub renty oraz prowadzili nieprzerwanie działalność rolniczą w gospodarstwie rolnym przez co najmniej 10 lat bezpośrednio poprzedzających złożenie wniosku o rentę strukturalną i w tym okresie podlegali ubezpieczeniu w KRUS przez co najmniej 5 lat. Przejmujący gospodarstwo musi mieć mniej niż 40 lat w przypadku następcy albo mniej niż 50 lat w przypadku przejmującego na powiększenie gospodarstwa, a także musi posiadać kwalifikacje zawodowe uprawniające do prowadzenia działalności rolniczej.

210204100642.gif

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę