Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 19 czerwca 2024 napisz DONOS@
wiadomość pochodzi z www.tvp.pl

Szacowanie strat po nawałnicy

Wczoraj nawałnice, dziś szacowanie strat. Zalane pola, budynki, powalone drzewa. Najwięcej szkód wichura wyrządziła w gminie Radziłów, koło Grajewa. Przeszła tamtędy trąba powietrzna. We wsi Klimaszewnica, doszczętnie zniszczyła jedno z gospodarstw. Mieszkańcy Klimaszewnicy mówią, że nawałnica trwała zaledwie kilka chwil. Ale zniszczenia są ogromne. W mgnieniu oka wiatr zerwał dachy z trzech budynków gospodarczych, uszkodził szczyt domu. Jak mówi Paweł Danowski - To trwało może pięć minut, sekundowa robota, momentalnie - raz i nie ma. - Dorobek nasz, całego życia, co tu powiedzieć – bieda – dodaje Bożena Danowska.Siła wiatru była ogromna. Blacha i deski porozrzucane są po całej okolicy.

Dziś w gospodarstwie pojawiła się gminna komisja, szacująca straty. Rolnicy wyceniają je na sto tysięcy złotych. Jak powiedział Józef Trzonkowski z komisji szacującej straty - Chyba największa od kilku lat szkoda na terenie gminy, jeżeli nie w powiecie.

Urząd Gminy wyśle pracowników do pomocy w sprzątaniu terenu. Będzie starał się też o pieniądze na odszkodowania. - Będziemy wnioskowali do pana wojewody o możliwość pozyskania przez tych rolników kredytów inwestycyjno-klęskowych lub przekazania nam dotacji celowej – powiedział Robert Ziemkiewicz, wójt gminy Radziłów.

Nawałnica przeszła nad całą gminę. Wiele pól i budynków zostało zalanych. Ale to gospodarstwo państwa Danowskich ucierpiało najbardziej.

Dwa miesiące temu w gminie Radziłów nawałnica zniszczyła ponad 30 gospodarstw. Większość z nich nie była ubezpieczona. Rolnicy mogli liczyć na skromną pomoc gminy i państwa. To gospodarstwo jest ubezpieczone. Jest więc nadzieja, że rolnicy szybko staną na nogi.

źródło: Obiektyw

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę