Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 29 marca 2023 napisz DONOS@

Zyskują rolnicy, zapłacą konsumenci

Mleko staje się coraz bardziej poszukiwanym produktem na światowych rynkach. Przetwórcy prześcigają się w podnoszeniu cen skupu, a do polskich rolników zgłaszają się także zagraniczni odbiorcy – pisze Rzeczpospolita. W komentarzu Zbigniew Kalinowski prezes OSM Piątnica mówi Rzeczpospolitej, że w najbliższym czasie spodziewa się fali podwyżek nabiału w sklepach.

Koniunktura na artykuły rolne nie omija nabiału. Za odtłuszczone mleko w proszku trzeba w niektórych krajach płacić już dwa razy więcej niż przed rokiem. Coraz więcej nabiału z Europy kupują kraje Afryki Północnej i Chiny. Polskie przedsiębiorstwa starają się wykorzystać dobry okres i zwiększają produkcję. W październiku Mlekpol uruchomi w Mrągowie duży zakład produkcji serów. Inwestycja kosztowała 80 mln zł i ma się zwrócić wciągu pięciu lat. Dziennie mrągowska fabryka będzie przetwarzała 1 mln litrów mleka.

- Nie jest to dużo, zważywszy że już teraz nasza spółdzielnia wykorzystuje dziennie 3 mln litrów. Nie spodziewamy się dużego problemu ze zdobyciem surowca, bo to zależy tylko od proponowanej ceny - zapewnia Edmund Borawski, prezes Mlekopolu.

Rosnące moce produkcyjne podsycają popyt na mleko. Rolnicy mogą się czuć rozpieszczani, bo są zasypywani ofertami skupu po coraz wyższych cenach. Rok temu średnia cena skupu mleka w Polsce wynosiła 96 zł za 100 kg, teraz jest to 103 zł. W niektórych regionach ceny dochodzą już do 150zł.
Zbigniew Kalinowski prezes OSM Piątnica mówi Rzeczpospolitej, że sytuacja jest wyjątkowa, bo w ciągu roku mleko w obrocie między firmami zdrożało dwukrotnie.
- Do tej pory dosyć dużo kupowaliśmy od innych spółdzielni, ale teraz stać nas na coraz mniej. Za droższy surowiec zapłacą konsumenci, w najbliższym czasie spodziewam się fali podwyżek nabiału w sklepach. Komisja Europejska powinna pomyśleć o zniesieniu limitów w produkcji mleka, by zapobiec podwyżkom - podkreśla prezes piątnickiej mleczarni.

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę