Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 04 marca 2021 napisz DONOS@

600 lat parafii w Piątnicy

Główne zdjęcie
święto Parafii Piątnica

Uroczystą Mszą Świętą mieszkańcy Piątnicy rozpoczęli świętowanie jubileuszu 600-lecia swojej parafii. Parafia pod wezwaniem Przemienienia Pańskiego została erygowana przez biskupa płockiego Jakuba w 1407 roku. Dziś modlitwom w intencji parafian, tych żywych i zmarłych, przewodniczył biskup Tadeusz Bronakowski. Obecny na uroczystościach Biskup Ratyzbony (Niemcy) Gerhard Ludwig Müller, podkreślał że 600 lat istnienia parafii to 24 pokolenia, które tu słuchały Słowa Bożego i tu zanosiły do Niego modły i dziękczynienia. Biskup zapewniła także, o duchowej łączności z parafianami Ojca Świętego Benedykta XVI, którego o jubileuszu parafii miał powiadomić brat papieża.

proboszcz ks. Szczepan Dobecki
proboszcz ks. Szczepan Dobecki
uroczystościom przewodniczył biskup Tadeusz Bronakowski
uroczystościom przewodniczył biskup Tadeusz Bronakowski
 
Wokół ołtarza w piątnickiej świątyni modliło się kilkudziesięciu księży, w tym trzech biskupów. Poza bp. Tadeuszem Bronakowskim i bp. Gerhardem Mullerem był także bp Tadeusz Zawistowski... Na uroczystości przybyli również przedstawiciele władzy rządowej i samorządowej, a także parlamentarzyści i rzesze wiernych nie tylko z piątnickiej parafii.
W homilii bp. Tedeusz Bronakowski podkreślił że historii parafii były rzesze wiernych, dla których Bóg zawsze był najważniejszy. Biskup przypomniał postać młodego księdza Adam Bargielski, którego przed ośmiu laty beatyfikował Jan Paweł II.

Błogosławiony ks. Adam Bargielski urodził się 7 stycznia 1903r. w Kalinowie, w parafii Piątnica. W 1924r. ukończył Gimnazjum im. T. Kościuszki w Łomży i wstąpił do Szkoły Podchorążych. Wkrótce jednak zrezygnował z podjętego zamiaru i dnia 5.I.1925r. rozpoczął studia w Wyższym Seminarium Duchownym w Łomży. Święcenia kapłańskie przyjął 24.II.1929r.  
W pracy kapłańskiej ks. Adam wykazywał gorliwość, zamiłowanie do pracy z młodzieżą i szacunek do każdego spotkanego człowieka. W momencie rozpoczęcia II wojny światowej, ks. Adam Bargielski pracował w parafii Myszyniec. W tym czasie dokonywały się masowe aresztowania księży. Dnia 9.IV.1940r. został aresztowany ks. Klemens Sawicki - proboszcz parafii Myszyniec. Ks. Adam spełniał w tym czasie posługę duszpasterską. Wracając od chorego, dowiedział się o zaistniałym wydarzeniu i bezzwłocznie udał się do żandarmerii niemieckiej, prosząc aby go zaaresztowano w zamian za 80- letniego staruszka proboszcza. Niemcy zaakceptowali zamianę.
Ks. Adam przebywał w następujących obozach koncentracyjnych: Działdowo, od 25 kwietnia 1940 - Dachau, od 25 maja 1940 - Gusen, od 8 grudnia 1940 - Dachau. Zdaniem współwięźniów, w życiu obozowym mężnie znosił wszystkie cierpienia i udręki oraz odznaczał się wewnętrznym spokojem i pogodą ducha. Zmarł 8 grudnia 1942r. w obozie w Dachau na skutek upadku, spowodowanego uderzeniem przez niemieckiego dozorcę.


Uroczystości jubileuszowe w parafii będą trwały do wieczora. O godzinie 14.00 na placu przy szkle w Piątnicy rozpoczął się parafialny piknik, który ma zakończyć wieczorny koncert zespołu „Golec Orkiestra”.
200829104429.jpg

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę