Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 01 kwietnia 2023 napisz DONOS@

Wakacje z łomżyńską Caritas

Ponad pół tysiąca dzieci spędziło wakacje z Caritas Diecezji Łomżyńskiej. Choć wakacje jeszcze trwają właśnie zakończyła się tegoroczna wakacyjna akcja Caritas, która trwała od 23 czerwca do 1 sierpnia. Jej uczestnikami byli członkowie i sympatycy Szkolnych Kół Caritas, dzieci z rodzin najuboższych, dzieci ze świetlic socjoterapeutycznych oraz dzieci z polskich rodzin z Białorusi. Łączna liczba uczestników to 561 dzieci i młodzieży, w tym 75 uczestników z Białorusi.

  Na koloniach przebywało ogółem: 329 dziewcząt i 231 chłopców, (na poziomie szkoły podstawowej – 344 dzieci, na poziomie gimnazjum – 190 dzieci, poziom szkoły średniej – 27 młodzieży). Nabór dzieci na kolonie odbywał się w porozumieniu ze Szkołami, Parafiami, Urzędami Gmin, Ośrodkami Pomocy Społecznej z terenu Diecezji Łomżyńskiej. Kadrę kolonijną stanowili wolontariusze posiadający doświadczenie w pracy z dziećmi, w tym nauczyciele ze szkół województwa podlaskiego i mazowieckiego, duchowni oraz studenci – 72 osoby.
Akcja Wakacyjna objęła 3 turnusy: dwa pierwsze miały miejsce w Ośrodku Charytatywno – Szkoleniowym im. Bł. Abpa A. J. Nowowiejskiego Caritas Diecezji Płockiej w Popowie nad Bugiem (od 23.06.2007 do 04.07.2007 i od 04.07.2007 do 15.07.2007), natomiast trzeci turnus odbył się w Ośrodku Charytatywno – Kolonijnym Caritas Diecezji Warszawsko – Praskiej w Urlach (21.07.2007 – 01.08.2007).
Podczas 12-dniowych turnusów w Popowie oraz w Urlach (województwo mazowieckie) realizowane były następujące programy: warsztaty twórczości „Pomaluję swój świat”, program polonijny „A to Polska właśnie” oraz program profilaktyczny „Żyję zdrowo na sportowo bezalkoholowo”. Realizacja zadania, jakim był wypoczynek letni dzieci i młodzieży odbyła się poprzez: opiekę duszpasterską, zajęcia edukacyjno - wychowawcze, zajęcia rekreacyjno – sportowe, spotkania integracyjne (dyskoteki, bale, zabawy integracyjne, konkursy itp), zajęcia grupowe uczące spędzać czas wolny, rozwijające zdolności i zainteresowania, zajęcia kulturowo – poznawcze i wycieczki autokarowe (między innymi do Warszawy).
Celem głównym zadania było dostarczenie dzieciom okazji do przeżycia pozytywnych doświadczeń społecznych oraz umożliwienie nabycia umiejętności ważnych w kontaktach społecznych. Ważnym celem było również przywrócenie dzieciom wiary w siebie i szacunku do własnej osoby oraz ukazanie im wewnętrznego piękna, umiejętności, zdolności. Efektem naszych działań są także zawiązane podczas kolonii zalążki przyjaźni, które być może przetrwają wiele lat.
Kolonie mogły odbyć się dzięki Darczyńcom uczestniczącym w corocznej Akcji Caritas zatytułowanej „Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom” (Dochód ze sprzedaży świec w ramach tej Akcji przeznaczany jest między innymi na wakacyjny wypoczynek dzieci i młodzieży), a także dzięki tym osobom, które przekazały 1% swojego podatku na rzecz „Caritas Bliźnim”. Tegoroczne kolonie wsparły finansowo również: Kancelaria Senatu RP, Ministerstwo Edukacji Narodowej, Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego, Kuratorium Oświaty w Białymstoku, Urzędy Miast Ostrołęka, Grajewo, Łapy oraz Urzędy Gmin w Wysokiem Mazowieckiem, Goworowie, Kuleszach Kościelnych, Czyżewie, Nowych Piekutach, Poświętnem, a także Caritas Polska i Fundacja „Renovabis”.

    Dziękujemy wszystkim:
  • Dzieciom, które mimo tęsknoty za rodzicami, rodzeństwem i ulubionymi zabawkami, zechciały przystosować się do wymagań wychowawców i często tracić swoje JA aby być również dla innych;
  • Rodzicom, że mimo obaw i lęku, powierzyli nam swoje najcenniejsze skarby;
  • Wychowawcom kolonijnym, którzy mimo wielu trudów i wyrzeczeń, podjęli się uczestnictwa w koloniach i opieki nad dziećmi;
  • Darczyńcom, dzięki którym mogliśmy spełnić marzenie wielu dzieci o pięknych wakacjach.

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę