600-lecie parafii w Piątnicy
W 2007 roku Parafia Rzymskokatolicka pod wezwaniem Przemienienia Pańskiego obchodzi jubileusz 600-lecia swojego istnienia. Pragniemy trwać mocni w wierze przodków naszych. Niech Boże Miłosierdzie ubogaca nas zdrojem łask i obficie udziela ich wszystkim, których w nasze gościnne progi przywiedzie... - napisał w specjalnym okolicznościowym wydawnictwie ks kanonik Szczepan Dobecki proboszcz parafii piątnickiej. W najbliższą niedzielę (5 sierpnia) w parafii tej odbędą się jubileuszowe uroczystości. Będzie okolicznościowa Msza Święta i m.in. koncert zespołu „Golec Orkiestra”.
Patronat nad jubileuszowymi uroczystościami w parafii piątnickiej objęli J.E. ks bp Stanisław Stefanek – biskup łomżyński, a także Krzysztof Kozicki – starosta łomżyński i Edward Łada – wójt Piątnicy. Kulminacyjnym punktem obchodów 600-lecia parafii będzie uroczysta Mszą Święta odprawiona w kościele parafialnym o godzinie 12.00. Później na boisku przy piątnickiej szkole odbędzie sie piknik parafialny, który zakończy koncert zespołu „Golec Orkiestra”.
Historia parafii w Piątnicy
Początki naszej Piątnicy sięgają XIV wieku. Te tereny książę powierzył w darze niejakiemu Junoszy z Zaborowa. Było to przed 1381 rokiem. Szlachcic ów założył tu wieś. Po 1435 roku ziemia ta wróciła do dóbr książęcych i została włączona do starostwa łomżyńskiego.
Miejscowość prężnie się rozwijała, czemu sprzyjało zarówno dogodne położenie nad rzeką Narwią, jak i Boże Błogosławieństwo. Nasi zacni przodkowie dali wyraz swej wdzięczności Bogu wznosząc ku czci Pana pierwszy drewniany kościół, jeszcze przed 1396 rokiem. Parafię utworzono w roku 1407.
W1757 roku zbudowano kolejny drewniany kościół, który przetrwał do początku XX wieku. Budowę obecnego murowanego Kościoła pod wezwaniem Przemienienia Pańskiego rozpoczęto w 1914 roku. I wojna światowa oraz skomplikowana sytuacja polityczno - gospodarcza kraju w latach powojennych sprawiły, że prace budowlane wstrzymano, a ich kontynuacja nastąpiła dopiero w latach 1927 - 1938. Okazałe wieże nowego kościoła były dumą tutejszych parafian, niestety bardzo krótko!
II wojna światowa odcisnęła bolesne piętno na naszej parafii uderzając w samo jej serce - w nowy kościół. W 1944 roku wycofujące się wojska niemieckie zburzyły kościół w Piątnicy. Jednak mocna wiara i ofiarność tutejszych parafian sprawiły, że już w 1945 roku przystąpiono do jego odbudowy. Prace trwały nieprzerwanie do 1953 roku. Konsekracji kościoła, zbudowanego w stylu neogotyckim, dokonano w 1951 roku. Słynne wieże, będące dla wielu symbolem Chrystusowego Zwycięstwa nad marnością doczesnego świata i spraw jego, odbudowano dopiero w 1991 roku.
Wśród zabytków naszego kościoła na szczególną uwagę zasługują: monstrancja i pacyfikał z 1720 roku, relikwiarz z 1772 roku, kielich z 1850 roku, chrzcielnica z końca XVIII wieku oraz krzyże procesyjne z XVII i XIX wieku.
Do parafii Piątnica należą następujące miejscowości: Budy Czarnookie, Czarnocin, Drożęcin, Elżbiecin, Jeziorko, Kalinowe, Marianowo, Murawy, Nagórki, Pęza, Piątnica Poduchowna, Piątnica Włościańska, Poniat, Rządkowo, Trojany, Zabawka. Odpusty parafialne odbywają się na Przemienienie Pańskie i św. Bartłomieja.
Z naszej parafii wywodzi się błogosławiony ksiądz Adam Bargielski, beatyfikowany przez Ojca Świętego Jana Pawła II w 1999. roku.
Od 1998 roku Piątnica jest dekanatem. Skupia wokół siebie następujące parafie: Bronowo, Dobrzyjałowo, Drozdowo, Mały Płock, Olszyny, Piątnica, Wizna.