Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 02 kwietnia 2023 napisz DONOS@

Prezydent nie chce umorzyć podatków szpitalowi!

Jerzy Brzeziński prezydent Łomży odmówił Szpitalowi Wojewódzkiemu w Łomży umorzenia podatku od nieruchomości. Wniosek, który dyrekcja szpitala skierowała do prezydenta, argumentowany był trudna sytuacją finansową w jakiej znalazła placówka. W uzasadnieniu odmowy prezydent Łomży napisał, że zadłużenie szpitala nie jest czymś „nadzwyczajnym” i że „stan gospodarczy kraju czyni, że wiele podmiotów gospodarczych boryka się z wieloma trudnościami nieusuwalnymi, które mogą nawet doprowadzić do zaniechania działalności”.


Sytuacja szpitala i odmowa umorzenia podatku przez prezydenta wywołała żywiołową dyskusje podczas ostatniej sesji Rady Miasta. Debatę wywołał wniosek wiceprzewodniczącego Rady i jednocześnie z-ca dyrektora szpitala Jan Bajno. Zaapelował on do radnych, aby ci podjęli tzw. uchwałę intencyjną skierowaną do prezydenta Brzezińskiego zawierającą prośbę o ponowne przeanalizowanie wniosku szpitala i częściowe umorzenie podatku od nieruchomości.
Początkowo szpital wystąpił do prezydenta o umorzenie tylko podatku za kwiecień 2007 rok, ale wobec strajku lekarzy i jeszcze trudniejszej sytuacji tym spowodowanej poprosił o umorzenie podatku z trzech miesięcy – kwiecień, maj i czerwiec – łącznie ok. 80 tys zł.
Podczas sesji wiceprezydent Marcin Sroczyński (nota bene członek Rady Społecznej Szpitala) argumentował, że miasto nie powinno ponosić kosztów strajku lekarzy, a szpital mógłby sprzedać część dziełek, które do niego należą i tym samym rozwiązać ten problem.
Sroczyńskiego poprali radni Tadeusz Zaremba, Jerzy Brodziuk i Alicja Konopka...
Zgoła odmienną opinię wyraził natomiast radny Maciej Borysewicz, który pracuje jako radca prawny pracuje w szpitalu.
- Wszyscy jak tu siedzimy teraz jesteśmy zdrowi – to dobrze, ale gdzie trafimy w razie choroby – najprawdopodobniej do naszego Szpitala? - mówił Borysewicz.
Odnosząc się do zarzutu prezydenta Sroczyńskiego podnosił, że strajk lekarzy jest legalny i tym bardziej w tej trudnej sytuacji, na dyrektorze spoczywa obowiązek szukania dodatkowych źródeł pieniędzy. Mówiąc zaś o nieruchomościach, które szpital mógłby sprzedać Borysewicz wyjaśnił, że właścicielem tych nieruchomości jest Samorząd Województwa a u poprzednich władz, pomimo starań szpitala, nie było woli do sprzedaży części nieruchomości, no... chyba że, pozyskane w ten sposób pieniądze trafiłyby do Białegostoku.
Ostatecznie radni Łomży zdecydowali, że poproszą prezydenta o ponowne rozważenie możliwości zwolnienia szpitala z podatku od nieruchomości. Jak będzie nowa decyzja prezydenta okaże się niebawem...

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę