Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 29 marca 2024 napisz DONOS@
wiadomość pochodzi z www.onet.pl

Odsłonięto pomnik... śledzia

Podlasie ma od dziś pomnik śledzia. Odsłonięta w Strękowej Górze metrowej długości metalowa ryba na postumencie z kamieni ma być symbolem podlaskiej miękkiej wymowy, czyli "śledzikowania" - wyjaśniła Bogusława Laskowska z Ośrodka Edukacji Ekologicznej "Brama na Bagna". Pomnik odsłonięty podczas obchodów Dnia Śledzia jest tymczasowy. Niedługo ma powstać monument, na projekt którego ogłoszono konkurs.

Festyn z okazji Dnia Śledzia przyciągnął do Strękowej Góry kilkaset osób. Mogli oni wybić okolicznościową monetę z wizerunkiem śledzia, kupić kapelusz, breloczek lub koszulkę z podobizną ryby, obserwować kowala przy pracy.

Dzieci mogły wziąć udział w warsztatach ekologicznych, podczas których uczyły się robić papier czerpany i sprawdzały, jak działają kolektory słoneczne. Entuzjaści wędkowania mogli ścigać się w zawodach wędkarskich na Narwi. Istotną częścią imprezy był również konkurs na najlepszą potrawę ze śledzia i - "skoro śledzik lubi pływać", co podkreślał wójt Zawad Paweł Pogorzelski - na nalewkę i wino domowe. Niekwestionowanym zwycięzcą okazała się nieformalna grupa gospodyń wiejskich z wsi Konopki-Pokrzywnica. Zdobyła ona dwie pierwsze nagrody za sałatkę śledziową oraz nalewkę.

Jak poinformowała Laskowska, lokalizacja imprezy została wybrana nieprzypadkowo. Niedaleko Strękowej Góry rzeka Ślina wpada do Narwi i wyznacza historyczną granicę Mazowsza i Podlasia. "Chcielibyśmy bardzo, żeby podlaskie śledzikowanie nie było powodem kompleksów, ale żeby mieszkańcy regionu umieli się śmiać ze swojego sposobu mówienia i traktowali go z przymrużeniem oka" - powiedziała Laskowska.

Organizatorem Dnia Śledzia jest Lokalna Organizacja Turystyczna (LOT) "Brama na Bagna", która powstała w 2005 roku w wyniku porozumienia partnerskiego Gmin: Zawady, Wizna, Rutki oraz lokalnych organizacji pozarządowych zajmujących się ekologią i turystyką. Z inicjatywy LOT-u w Stękowej Górze powstało Centrum Edukacji Ekologicznej, które prowadzi warsztaty z zakresu edukacji ekologicznej.

Śledzikowanie, czyli tzw. miękka wymowa, jest charakterystyczne dla gwary Białostocczyzny i Podlasia. Polega na zmiękczaniu i przeciąganiu niektórych głosek oraz podwyższaniu akcentacji, szczególnie końcowych partii wyrazów, przez co wymowa zyskuje specyficzną "melodię".

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę