Odsłonięto pomnik... śledzia
Podlasie ma od dziś pomnik śledzia. Odsłonięta w Strękowej Górze metrowej długości metalowa ryba na postumencie z kamieni ma być symbolem podlaskiej miękkiej wymowy, czyli "śledzikowania" - wyjaśniła Bogusława Laskowska z Ośrodka Edukacji Ekologicznej "Brama na Bagna". Pomnik odsłonięty podczas obchodów Dnia Śledzia jest tymczasowy. Niedługo ma powstać monument, na projekt którego ogłoszono konkurs.
Dzieci mogły wziąć udział w warsztatach ekologicznych, podczas których uczyły się robić papier czerpany i sprawdzały, jak działają kolektory słoneczne. Entuzjaści wędkowania mogli ścigać się w zawodach wędkarskich na Narwi. Istotną częścią imprezy był również konkurs na najlepszą potrawę ze śledzia i - "skoro śledzik lubi pływać", co podkreślał wójt Zawad Paweł Pogorzelski - na nalewkę i wino domowe. Niekwestionowanym zwycięzcą okazała się nieformalna grupa gospodyń wiejskich z wsi Konopki-Pokrzywnica. Zdobyła ona dwie pierwsze nagrody za sałatkę śledziową oraz nalewkę.
Jak poinformowała Laskowska, lokalizacja imprezy została wybrana nieprzypadkowo. Niedaleko Strękowej Góry rzeka Ślina wpada do Narwi i wyznacza historyczną granicę Mazowsza i Podlasia. "Chcielibyśmy bardzo, żeby podlaskie śledzikowanie nie było powodem kompleksów, ale żeby mieszkańcy regionu umieli się śmiać ze swojego sposobu mówienia i traktowali go z przymrużeniem oka" - powiedziała Laskowska.
Organizatorem Dnia Śledzia jest Lokalna Organizacja Turystyczna (LOT) "Brama na Bagna", która powstała w 2005 roku w wyniku porozumienia partnerskiego Gmin: Zawady, Wizna, Rutki oraz lokalnych organizacji pozarządowych zajmujących się ekologią i turystyką. Z inicjatywy LOT-u w Stękowej Górze powstało Centrum Edukacji Ekologicznej, które prowadzi warsztaty z zakresu edukacji ekologicznej.
Śledzikowanie, czyli tzw. miękka wymowa, jest charakterystyczne dla gwary Białostocczyzny i Podlasia. Polega na zmiękczaniu i przeciąganiu niektórych głosek oraz podwyższaniu akcentacji, szczególnie końcowych partii wyrazów, przez co wymowa zyskuje specyficzną "melodię".