Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 25 marca 2023 napisz DONOS@

Ratusz rusza na pomoc „Szczawińskiemu w pokrzywach”

Niespotykaną i jakże cenną inicjatywę podjęli pracownicy Biura Prasowego Urzędu Miejskiego w Łomży. Otóż ogłosili wszem i wobec, że dziś po godzinach pracy sprawnie uprzątną z pokrzyw kwaterę cmentarną byłego prezydenta Łomży. „Zarośnięty, zaniedbany i wydawałoby się porzucony grób Prezydenta Miasta Łomża Klemensa Szczawińskiego, postaci zapewne wybitnej, acz mało znanej” odkryli podczas „regularnych peregrynacji po zabytkowym Cmentarzu Parafialnym przy ul. Kopernika w Łomży”.


Oryginalne obwieszczenie o odokryciu „Szczawińskiego w pokrzywach” znalazło się jako główna informacja na oficjalnej internetowej stronie miasta. Aby nie tracić ni krzty z niewiątpliwie pasjonującej treści tej informacji podajemy ją w całości.  

Szczawiński w pokrzywach
Pracownicy Biura Prasowego Urzędu Miejskiego, podczas swoich regularnych peregrynacji po zabytkowym Cmentarzu Parafialnym przy ul. Kopernika w Łomży, odwiedzili liczne mogiły zasłużonych obywateli Miasta Łomża, których wkład swoim życiem i pracą w dzieje Naszego Grodu jest niezaprzeczalny i godny najwyższego uznania. W jednej z zaniedbanych alejek, na wprost od Kaplicy Śmiarowskich i w pobliżu kwatery Benedykta Narbutta, zlokalizowali zarośnięty, zaniedbany i wydawałoby się porzucony grób Prezydenta Miasta Łomża Klemensa Szczawińskiego, postaci zapewne wybitnej, acz mało znanej.

Klemens Szczawiński był pierwszym Prezydentem Łomży po uzyskaniu przez nią statusu stolicy guberni. Swoją funkcję sprawował od 1 stycznia 1866 r. do 19 września 1877 r. W czasie jego kadencji nastąpił rozwój ruchu budowlanego, dzięki czemu zaczęło przybywać w naszym mieście budynków budowlanych.
Pomnik nagrobny Prezydenta Szczawińskiego, z inicjatywy Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej, przy udziale pracowników Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Łomży, został pięknie odrestaurowany w ubiegłym roku przy nakładzie znaczących środków finansowych. Pracownicy Biura Prasowego, w ramach swoich codziennych dodatkowych zajęć i przekonania, że należy natychmiast reagować na rzeczy i zachowania tyle niepokojące, co niepożądane, postanowili w dzisiejsze popołudnie, po godzinach pracy, sprawnie uprzątnąć kwaterę Prezydenta Szczawińskiego, a zarazem zasygnalizować powyższy problem jako temat, który należałoby rozważyć systemowo, zarówno przez władze miasta Łomża, jak i właściciela i administratora Cmentarza Parafialnego przy ul. Kopernika.

Zapraszamy mieszkańców Łomży, na przepięknie odrestaurowany, przez pracowników MPGKiM, zaułek cmentarny przy ul. Kopernika i Zawadzkiej.

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę