Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 29 września 2023 napisz DONOS@

Wymienił prezydent działki na...

Główne zdjęcie
tak wygląda torowisko, na które działki wymienił prezydent Łomży

Ponad kilometr bocznicy kolejowej pozyskała Łomża. Prezydent wymienił się... Wziął to co pozostało po torowisku prowadzącym na „Bawełnę” oddając w zamian niemal 1,7 ha działek „na Bawełnie”. Wymiany z miastem dokonali dwaj biznesmeni, którzy w ubiegłym roku odkupili tutejsze hale i chcą przerobić je na hipermarket. Gdyby za działki płacili w gotówce miasto pozyskałoby niespełna 650 tys zł, czyli po 38,5 zł za metr kwadratowy. Działki jednak wymieniono za torowisko (bez szyn), aby m.in. połączyć komunikacyjnie ulice, które dziś i tak się krzyżują... Spokojną z Al. Piłsudskiego!

Zamiany z miastem dokonali panowie Jerzy W. i Bolesław Zawadzki - ten drugi w imieniu firmy „Gemark”. Obaj biznesmeni odkupili w ubiegłym roku to co pozostało po dawnych Łomżyńskich Zakładach Przemysłu Bawełnianego „Narew” - dużą halę i m.in. prowadzącą z „Bawełny” aż niemal do Alei Legionów bocznicę kolejową. Pomysł na zagospodarowanie hal – to przerobienie ich w hipermarket...  Okazało się, że  „pozbycie” się torowiska było jeszcze prostsze... wymieniono je na sąsiadujące z halą na Bawełnie działki należące do miasta. Zamiana gruntów przeszła przez Komisję Gospodarki Komunalnej. Biznesmeni oddali miastu prawo użytkowania wieczystego tych działek, w zamian za miejskie działki, a wobec tego że ich „prawa” były tańsze o 6 tys 700 zł dopłacili różnicę i podatek Vat.
Zgodnie z informacją rozsyłaną w kwietniu do radnych Łomży (podpisaną przez prezydenta Marcina Sroczyńskiego) działki pozyskane od miasta zabezpieczą biznesmenom „obsługę komunikacyjną projektowanego ośrodka handlowo-usługowego”, a pozyskane od biznesmenów na rzecz miasta bocznica kolejowa (3,464 ha) i drogi dojazdowe  (0,045ha) „posłużą Miastu do połączenia komunikacji ulicy Spokojnej z Aleją  J. Piłsudskiego poprzez bocznicę, a także połączenia terenów proponowanych do utworzenia strefy ekonomicznej.”
Tyle tylko, że Spokojna z Piłsudskiego już dziś krzyżują się...  
   
Cała sprawa ma jeszcze jeden wymiar - finansowy. Przeliczając na złotówki miasto metr kwadratowy działki na bawełnie – tuż przy hipermarkecie oddawało po 38,5 zł... Tymczasem, gdy przed kilkoma laty prywatny właściciel sprzedawał działkę, na której dziś stoi Stokrotka dostał po 360 zł za 1 metr kwadratowy... Poza tym, na Bawełnie obok przyszłego hipermarketu –  miasto planuje utworzenie podsterfy Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej... a więc cena ziemi w tej części Łomży powinna iść w górę a nie w dół...

Zupełnie z boku są tu jeszcze inne fakty. Jeden z biznesmenów z którym miasto wymieniło działki Jerzy W. jest skazany prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo gospodarcze na trzy lata bezwzględnego więzienia.... Poza tym obaj przedsiębiorcy korzystają z ulg w płaceniu podatków od nieruchomości, które przyznaje im prezydent Łomży.
I jeszcze jedno. Gdy 16 maja pytaliśmy biuro prasowe ratusza po co miastu tory kolejowe, na które wymieniło działki na Bawełnie? Dostaliśmy odpowiedź, że sprawa nie  „została sfinalizowana”... Tymczasem trzy tygodnie później w Biuletynie Informacji Publicznej ukazał się zarządzenie prezydenta Łomży o dokonaniu zamiany... Gdy znowu dopytaliśmy w ratuszu o co chodzi, po dwóch tygodniach przyszła oto tak odpowiedź:
Wspomniane w zapytaniu pozyskanie prawa użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowych Skarbu Państwa w drodze zamiany nieruchomości nastąpiło mocą Zarządzenia 105/07 Prezydenta Miasta Łomża z dnia 14 maja 2007 r. Prawne sfinalizowanie zamiany działek dokonało się mocą umowy notarialnej zawartej w dniu 18 maja 2007 roku.
Wspomniane w zapytaniu tory kolejowe na wskazanym terenie obecnie nie występują.

230804070022.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę