Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 25 marca 2023 napisz DONOS@

Zabłądzili na bagnach

Dopiero policyjny śmigłowiec odnalazł grupę 19 turystów, którzy w niedzielne popołudnie zabłądzili na rozlewiskach w Biebrzańskim Parku Narodowym. Wcześniej przed kilka godzin turyści samodzielnie usiłowali wydostać się z pułapki, ale nie przynosiło to oczekiwanych rezultatów. Pilot śmigłowca balansując nad ziemią czterokrotnie lądował i startował zabierając na pokład po pięć osób.

W niedzielę około godziny 15:30 zbłąkani turyści postanowili wezwać na pomoc policjantów. Zgłoszenie odebrał dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Mońkach. Kilkunastoosobowa grupy turystów w wieku od 9 do 46 lat błądziła  po biebrzańskich bagnach nie mogąc odnaleźć drogi wyjściowej z „labiryntu”. Po konsultacjach z przewodnikiem Biebrzańskiego Parku Narodowego okazało się, że teren, na którym znajdują się turyści jest podmokły i niedostępny. Niezbędny okazął się policyjny śmigłowiec, który na pomoc wystartował z Białegostoku. Maszyna wylądowała w Trzciannem, gdzie na pokład wsiadł strażnik leśny. Śmigłowiec ponownie wzbił się w powietrze przeczesując chaszcze i biebrzańskie bagna. Chwilę później policjanci zauważyli wzywającą pomocy grupę wędrowców. Pilot śmigłowca balansując nad ziemią czterokrotnie lądował i startował zabierając na pokład po pięć osób. Wszyscy zmęczeni i zmoczeni zostali przetransportowani w bezpieczne miejsce.

Policjanci przestrzegają aby wychodząc na turystyczne szlaki spacerować tylko w miejscach oznakowanych i bezpiecznych. Zejście ze ścieżki choćby na kilkanaście metrów kończy się utratą orientacji w terenie. Wówczas ponowne odnalezienie szlaku może być niemożliwe.
- Jeśli już zabłądzimy, nie podejmujmy samemu ryzyka powrotu na ścieżkę, gdyż możemy zabrnąć w coraz większe chaszcze i bagna. W takiej sytuacji nie czekajmy z wołaniem o pomoc do zmierzchu – wzywajmy ją od razu - mówią policjanci. Polecają też aby na wędrówki po rozlewiskach Biebrzy wychodzić z doświadczonym przewodnikiem.

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę