Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 18 kwietnia 2021 napisz DONOS@

Obwodnica na papierze wzbudza protesty

Główne zdjęcie
Wójt gminy Łomża Jacek Nowakowski

Ponad 60 osób – mieszkańców Janowa i Kupisk podpisało się pod protestem w sprawie przebiegu obwodnicy Łomży w wariancie „nr 3 zachodnim”, którego realizację poparli samorządowcy. Mieszkańcy obawiają się, że jego realizacja doprowadzi do wyburzeń ich domów. Dziś podczas sesji Rady Gminy Łomża protestujący spotkali się z przedstawicielami GDDKiA w Białymstoku i projektantami obwodnicy. Ci opowiadali, że to są tylko wstępne plany, które ciągle ulegają modyfikacją, że decyzje ostateczne nie zapadły...

szkic obwodnicy Łomży
kolor niebieski - wariant zachodni
kolor czerwony - wariant wschodni
szkic obwodnicy Łomży kolor niebieski - wariant zachodni kolor czerwony - wariant wschodni
protestujący mieszkańcy Janowa
protestujący mieszkańcy Janowa
- My w sprawie przebiegu obwodnicy Łomży dużo do powiedzenia nie mamy – przekonywali zebranych wójt gminy Łomża Jacek Nowokowski i wiceprezydent miasta Łomży Marcin Sroczyński. Obydwaj podkreślali, że o przebiegu obwodnicy zdecyduje Generalna Dyrekcja Dróg i Autostrad, która zleciał planistom opracowanie projektów obwodnicy Łomży. Samorządowcy podkreślali, że oni mogą jedynie opiniować przedstawione rozwiązania i że chcą to robić przy „otwartej kurtynie”, aby wszyscy, których bezpośrednio może ten problem dotyczyć dowiedzieli się o tym wcześniej.
- Czułem się w obowiązku, aby poinformować mieszkańców, że mogą stracić swoje posesje – tłumaczył wójt gminy Łomża, której mieszkańców w największym stopniu to dotyczy.
Projektanci z warszawskiego Transprojektu, zaplanowali że w wariancie „3 zachodnim”, przeciwko któremu protestują mieszkańcy, przez Janowo będzie, obok dwujezdniowej obwodnicy, przebiegała  także droga techniczna, a to oznacza, że kilka domów zostanie wyburzonych, a inne miałyby w sąsiedztwie ruchliwą drogę.
Zdaniem protestujących lepszym byłby wariant „1 zachodni”, który łączy się z drogą na Ostrołękę dalej za tą miejscowością.  
- Wyburzenia będą konieczne – nie da rady inaczej tego zrobić - przekonywała architekt planująca obwodnicę miasta. Jak dodawała jej celem jest zaplanować drogę tak, aby była ona jak najmniej uciążliwa dla mieszkańców. Dodawała, że także w wariancie „1 zachodnim” dwujezdniowa droga także poprowadzi przez Janowo.   
- Obwodnica Łomży musi powstać, bo to wymóg cywilizacyjny – przekonywał zebranych wiceprezydent Marcin Sroczyński. Dodawał, że w jego ocenie najlepszy byłby wariant wschodni, ale ze względów przyrodniczych został on „skreślony” przez drogowców. Podkreślał, także że problemem dla mieszkańców p[rzez których posesję chce się poprowadzić obwodnice Łomży jest kwestia odszkodowań.
- To jest niesprawiedliwe, że państwa domy zostaną wycenione dziś, a pieniądze za nie dostaniecie za trzy lata, gdy będą wykupy. Słyszałem, że GDDKiA chce zmienić te zasady – mówił Sroczyński. - Tego pan nam nie zagwarantuje. Dziś mamy własne domy, a za trzy lata za te pieniądze nie kupimy sobie nawet mieszkań – odpowiadali mieszkańcy Janowa.   

Przedstawiciele Transprojektu podkreślają, że  oni tylko projektują drogę techniczne, i że to nie oni będą decydować który z tych projektów zostanie zrealizowany.
- Ostateczne decyzje o przebiegu obwodnicy Łomży podejmie wojewoda podlaski - podkrślają. Wojewoda będzie miał wybór z kilku wariantów – jeden wschodni, dwa zachodnie i tzw. wariant „zero” (bez obwodnicy), a który będzie realizowany i czy w ogóle dojdzie do budowy obwodnicy okaże się prawdopodobnie w przyszłym roku.  Zdaniem projektantów obiecany termin realizacji inwestycji w latach 2010 – 2013 jest nierealny.

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę