wtorek, 15 października 2019 napisz DONOS@

Obwodnica na papierze wzbudza protesty

Ponad 60 osób – mieszkańców Janowa i Kupisk podpisało się pod protestem w sprawie przebiegu obwodnicy Łomży w wariancie „nr 3 zachodnim”, którego realizację poparli samorządowcy. Mieszkańcy obawiają się, że jego realizacja doprowadzi do wyburzeń ich domów. Dziś podczas sesji Rady Gminy Łomża protestujący spotkali się z przedstawicielami GDDKiA w Białymstoku i projektantami obwodnicy. Ci opowiadali, że to są tylko wstępne plany, które ciągle ulegają modyfikacją, że decyzje ostateczne nie zapadły...

Wójt gminy Łomża Jacek Nowakowski
Wójt gminy Łomża Jacek Nowakowski
szkic obwodnicy Łomży
kolor niebieski - wariant zachodni
kolor czerwony - wariant wschodni
szkic obwodnicy Łomży kolor niebieski - wariant zachodni kolor czerwony - wariant wschodni
protestujący mieszkańcy Janowa
protestujący mieszkańcy Janowa
- My w sprawie przebiegu obwodnicy Łomży dużo do powiedzenia nie mamy – przekonywali zebranych wójt gminy Łomża Jacek Nowokowski i wiceprezydent miasta Łomży Marcin Sroczyński. Obydwaj podkreślali, że o przebiegu obwodnicy zdecyduje Generalna Dyrekcja Dróg i Autostrad, która zleciał planistom opracowanie projektów obwodnicy Łomży. Samorządowcy podkreślali, że oni mogą jedynie opiniować przedstawione rozwiązania i że chcą to robić przy „otwartej kurtynie”, aby wszyscy, których bezpośrednio może ten problem dotyczyć dowiedzieli się o tym wcześniej.
- Czułem się w obowiązku, aby poinformować mieszkańców, że mogą stracić swoje posesje – tłumaczył wójt gminy Łomża, której mieszkańców w największym stopniu to dotyczy.
Projektanci z warszawskiego Transprojektu, zaplanowali że w wariancie „3 zachodnim”, przeciwko któremu protestują mieszkańcy, przez Janowo będzie, obok dwujezdniowej obwodnicy, przebiegała  także droga techniczna, a to oznacza, że kilka domów zostanie wyburzonych, a inne miałyby w sąsiedztwie ruchliwą drogę.
Zdaniem protestujących lepszym byłby wariant „1 zachodni”, który łączy się z drogą na Ostrołękę dalej za tą miejscowością.  
- Wyburzenia będą konieczne – nie da rady inaczej tego zrobić - przekonywała architekt planująca obwodnicę miasta. Jak dodawała jej celem jest zaplanować drogę tak, aby była ona jak najmniej uciążliwa dla mieszkańców. Dodawała, że także w wariancie „1 zachodnim” dwujezdniowa droga także poprowadzi przez Janowo.   
- Obwodnica Łomży musi powstać, bo to wymóg cywilizacyjny – przekonywał zebranych wiceprezydent Marcin Sroczyński. Dodawał, że w jego ocenie najlepszy byłby wariant wschodni, ale ze względów przyrodniczych został on „skreślony” przez drogowców. Podkreślał, także że problemem dla mieszkańców p[rzez których posesję chce się poprowadzić obwodnice Łomży jest kwestia odszkodowań.
- To jest niesprawiedliwe, że państwa domy zostaną wycenione dziś, a pieniądze za nie dostaniecie za trzy lata, gdy będą wykupy. Słyszałem, że GDDKiA chce zmienić te zasady – mówił Sroczyński. - Tego pan nam nie zagwarantuje. Dziś mamy własne domy, a za trzy lata za te pieniądze nie kupimy sobie nawet mieszkań – odpowiadali mieszkańcy Janowa.   

Przedstawiciele Transprojektu podkreślają, że  oni tylko projektują drogę techniczne, i że to nie oni będą decydować który z tych projektów zostanie zrealizowany.
- Ostateczne decyzje o przebiegu obwodnicy Łomży podejmie wojewoda podlaski - podkrślają. Wojewoda będzie miał wybór z kilku wariantów – jeden wschodni, dwa zachodnie i tzw. wariant „zero” (bez obwodnicy), a który będzie realizowany i czy w ogóle dojdzie do budowy obwodnicy okaże się prawdopodobnie w przyszłym roku.  Zdaniem projektantów obiecany termin realizacji inwestycji w latach 2010 – 2013 jest nierealny.
190729010534.gif

 
190904015236.gif
180410021817.gif
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę