Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 13 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Zamordowani przez sądy Rzeczpospolitej

„W historii białostockiego oddziału IPN nie było tak tragicznej wystawy” – mówił historyk Piotr Łapiński otwierając w holu głównym łomżyńskiego ratusza ekspozycję „W imieniu Rzeczpospolitej... Skazani na karę śmierci w latach 1944–1956 w woj. Białostockim”. W pierwszych powojennych skazano na śmierć i stracono tu 313 osób w większości związanych z podziemiem niepodległościowym.


Na wystawie przedstawiona jest szczegółowo droga, która doprowadzała do skazania na karę śmierci i opisane są jej kolejne etapy - zatrzymanie, śledztwo i rozprawa sądowa, pobyt skazańca w celi śmierci, wykonanie na nim wyroku oraz postępowanie organów represji ze zwłokami pomordowanych. Każdy etap represji jest dodatkowo zobrazowany wykazami osób represjonujących oraz fotografiami niektórych z nich.
Jednym z najbardziej wstrząsających eksponatów wystawy jest lista osób, na których wykonano wyroki śmierci. Ponad dwumetrowe plansze, białe tło i setki nazwisk w większości młodych mężczyzn...
Na następnych panelach przedstawione są kolejne portrety, ale tym razem osób, które wydawały wyroki śmierci albo się do ich wydania przyczyniły - szefowie sądów okręgowych i naczelnicy UBP.
Jak mówił Piotr Łapiński z OBEP IPN w Białymstoku sędziowie i prokuratorzy także należeli i byli elementem aparatu terroru wykorzystywanego przez tworzące się komunistyczne władze Rzeczypospolitej...
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę