Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 21 marca 2023 napisz DONOS@

Skazani na karę śmierci w Łomży

We wtorek w holu łomżyńskiego ratusza zostanie otwarta wystawa „W imieniu Rzeczpospolitej... Skazani na karę śmierci w latach 1944–1956 w woj. Białostockim”. Ekspozycja, przygotowana przez Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej IPN w Białymstoku, ukazuje mieszkańców byłego woj. białostockiego (w tym Ziemi Łomżyńskiej), skazanych na karę śmierci w latach 1944–1956 oraz przypomina osoby, które te wyroki wydawały lub się do nich przyczyniły.

Na wystawie przedstawiona jest szczegółowo droga prowadząca do skazania na karę śmierci,  opisane są jej kolejne etapy: zatrzymanie, śledztwo i rozprawa sądowa, pobyt skazańca w celi śmierci, wykonanie na nim wyroku oraz postępowanie organów represji ze zwłokami pomordowanych. Każdy etap represji jest dodatkowo zobrazowany wykazami osób represjonujących oraz fotografiami niektórych z nich. W celu osadzenia wystawy w ówczesnych realiach politycznych i społecznych dodano do niej opis ówczesnego województwa ze szczególnym zwróceniem uwagi na zwalczające się siły podziemia niepodległościowego i organów represji. Najważniejszą częścią wystawy są panele przedstawiające sylwetki skazanych na karę śmierci, głównie osób związanych z podziemiem niepodległościowym, przy czym wyszczególniono osoby stracone oraz ułaskawione. W pierwszych dwunastu powojennych latach w woj. białostockim skazano na śmierć ponad 550 osób, z czego stracono 313, w tym w 1946 r. – ok. 200.

Następnie odbędzie się konferencja popularnonaukowa „Ziemia Łomżyńska na przełomie XX i XXI wieku”, poświęcona zmianom zachodzącym w naszym regionie w tym właśnie okresie.
Wśród prelegentów będą m.in. Piotr Łapiński z OBEP IPN w Białymstoku, który będzie mówił o kadrze kierowniczej Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Łomży w latach 1944-1956, a także dr Krzysztof Sychowicz, który ma mówić o losach Łomża i powiatu łomżyńskiego w latach sześćdziesiątych.
Natomiast dr Tadeusz Kowalewski, prof. dr hab. Tadeusz Popławski i dr Dariusz Grabowski będą mówić o szansach i możliwościach rozwojowych miasta i regionu w XXI wieku.

Otwarcie wystawy planowane jest na godz. 13.00, a konferencja naukowa rozpocznie się pół godziny później.

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę