Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 05 czerwca 2023 napisz DONOS@

Podwodne zwiedzanie kamieniołomów

Kolejne wyzwanie postawili przed sobą członkowie Łomżyńskiego Klubu Płetwonurków „Podwodny Jeleń”. Tym razem chcieli zobaczyć jak wyglądają podwodny świat zalanych kamieniołomów. Chcieli i zobaczyli...

Tym razem celem podróży łomżyńskich płetwonurków były zalane Zakłady Dolomitowe „Szczakowa” w Jaworznie niedaleko Katowic. To tu znajduje się zalany przed 10 laty kamieniołom. Jak relacjonuje Adam Siwek - prezes „Podwodnego Jelenia” warunki do nurkowania były dość dobre, przejrzystość wody wynosiła miejscami nawet około 14 metrów a temperatura wody 7 * C.
Podczas trzech zejść pod wodę łomżyńscy nurkowie zobaczyli zatopione dwie potężne koparki, łyżki koparek, domek strzałowego, część stacji trafo. Wszystkie obiekty znajdowały się w zakresie głębokości 14 do 18 metrów.
Zakłady Dolomitowe „Szczakowa” zostały postawione w stan likwidacji w 1997 roku. Po odcięciu prądu przez energetyków pompy przestały pracować i w ciągu kilkunastu godzin całe wyrobisko wraz ze sprzętem wartym około milion złotych zostało zalane wodą gruntową. Przez opieszałość pracowników kopalni niestety nic nie udało się uratować.

Zdjęcia : Jacek i Emil Cwalina
Łomżyński Klub Płetwonurków „Podwodny Jeleń”

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę