Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 20 maja 2024 napisz DONOS@
wiadomość pochodzi z www.interia.pl

Klaster spożywczy w Łomży

Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości i Informatyki w Łomży, wraz z partnerami, chciałaby powołać Podlaski Klaster Spożywczy. Miałby on działać na rzecz poprawy konkurencyjności i innowacyjności firm sektora rolno-spożywczego. Prace nad klastrem zainaugurowała w piątek w Białymstoku konferencja o rozwoju przetwórstwa rolno-spożywczego w województwie podlaskim, którą zorganizowała łomżyńska uczelnia.

Klaster to skupiona geograficznie grupa firm danej branży, naukowców, jednostek usługowych, konkurujących lub współpracujących ze sobą. Grupa ta powiązana jest określoną dziedziną.

Zdaniem pomysłodawców podlaskiego klastra, branża rolno-spożywcza to w tej części Polski doskonała dziedzina na powołanie klastra. Region jest bowiem np. krajowym liderem w branży mleczarskiej, a w całym sektorze rolno-spożywczym pracuje w regionie najwięcej osób. Klaster miałby skupiać branże: mleczarską, mięsną, owocowo- warzywną oraz piekarniczo-zbożową.

Łomżyńska uczelnia oraz warszawska SGGW chcą wspólnie z przedsiębiorcami działać na rzecz klastra. Na razie trwają prace studialne, konsultacje, ankietowanie przedsiębiorców. Są jednak konkretne plany pozyskania środków przez uczelnię na powstanie w Łomży Podlaskiego Centrum Technologii Przetwórstwa Rolno- Spożywczego.

Centrum technologiczne byłoby połączeniem centrum transferu technologii i inkubatora technologicznego. Miałoby tam np. powstać laboratorium jakości produktów rolno-spożywczych czy hala produkcyjna, gdzie mogłyby zaczynać działalność nowe firmy.

W ramach realizowanego projektu dotyczącego klastra, łomżyńska uczelnia przeprowadziła ankiety wśród około stu przedsiębiorców. Jak poinformował kierownik projektu "Podlaski Klaster Spożywczy" dr hab. Bogusław Plawgo, wynika z nich na przykład, że branża mięsna w Podlaskiem jest, w ramach klastra, zainteresowana pomocą w marketingu towarów na rynkach zewnętrznych i szukaniem tam rynków zbytu.

Branża mleczarska oczekiwałaby natomiast większego wpływu na politykę dotyczącą przyznawania środków na inwestycje. Wszystkie firmy oczekiwałyby od uczelni dostosowania kształcenia wykwalifikowanych kadr do aktualnych wymogów rynku.

Jak tłumaczył Plawgo, łomżyńska uczelnia nie zakłada, że utworzy klaster, ale chce działać na jego rzecz. Oczekuje, że pod koniec 2007 roku będzie gotowa diagnoza sektora, wyznaczone obszary, które można wesprzeć.

Na innowacje w gospodarce w latach 2007-2013 Polska ma szanse pozyskać z UE znaczne środki. Jak poinformowała wicedyrektor departamentu polityki regionalnej i funduszy strukturalnych Podlaskiego Urzędu Marszałkowskiego Elżbieta Romańczuk, w Regionalnym Programie Operacyjnym województwa podlaskiego na te lata będzie na innowacyjną gospodarkę 38 mln euro.

Dodatkowe pieniądze będą też w Programie dla Polski Wschodniej. Jak podała Magdalena Puzio z Ministerstwa Rozwoju Regionalnego, na pięć województw (Warmińsko-Mazurskie, Podlaskie, Lubelskie, Podkarpackie i Świętokrzyskie), do których kierowany jest program, na nowoczesną gospodarkę, w tym innowacje i nowe technologie, będzie dostępnych 432 mln euro, z czego około jedna piąta dla Podlaskiego.

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę