Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 29 maja 2023 napisz DONOS@
wiadomość pochodzi z www.tvp.pl

Kolejki po unijne dotacje

300 rolników okupuje podlaski oddział Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Stoją po unijne dotacje do inwestycji. Chociaż konkurs projektów nie został jeszcze ogłoszony, nie wiadomo też jakie będą zasady przyjmowania wniosków, to wielu rolników zamiast siać w polu woli stać w kolejce po urzędem.

Pierwsi gospodarze stoją w kolejce już od piątku - w dzień i w nocy. W samochodzie urzęduje społeczne kolejkowe centrum dowodzenia. Jak powiedział Wojciech Hryniewicki, rolnik z Suraża - 233 osoby są zapisane na listy. Z kolegą się dowiedzieliśmy, że pieniądze mają być i zorganizowaliśmy taką listę, żeby nie było - kto przed kim, kto po kim.

Rolnicy o liście dowiadywali się przez znajomych. Jak mówi Marek Rafałowski, rolnik ze wsi Borkowo gmina Kolno - Różnie internet, telefony - to jest XXI wiek, a kolejki jak z poprzedniej epoki. Nikt nikomu nie każe tu stać.

Ministerstwo Rolnictwa podliczyło niewykorzystane w poprzednich latach pieniądze i ogłosiło, że wkrótce rolnicy znowu będą mogli składać wnioski o dofinansowanie. Problem w tym, że do wykorzystania w całym kraju zostało tylko 220 milionów złotych.

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmowała wnioski do wyczerpania puli pieniędzy. Obowiązuje zasada, kto pierwszy ten lepszy. Według obliczeń specjalistów pieniędzy starczy dla około trzech tysięcy rolników w całym kraju.

Rolnicy zapowiadają, że będą stać pod urzędem i w dzień, i w nocy. Ale urzędnicy już ogłosili, że społecznych list kolejkowych nie będą honorować.

Jeszcze kilka lat temu urzędnicy musieli namawiać rolników do sięgania po unijne dotacje, ale jak widać czasy się zmieniają i teraz ciężko będzie namówić rolników, żeby zrezygnowali ze stania w gigantycznej kolejce po unijne fundusze.

źródło: Obiektyw

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę